Je môj pošvový výtok normálny?

Pošvový výtok je normálny a má niekoľko dôležitých významov, medzi ktoré patrí aj čistenie a zvlhčovanie pošvy a pomoc v prevencii a boji proti bakteriálnym problémom a infekciám. Kontrolovanie vášho pošvového výtoku vám môže pomôcť včas identifikovať problémy a pomôcť vám udržať si zdravé pošvové prostredie.

Čo znamená normálny?

Normálny pošvový výtok je väčšinou číry až belavý, má jemne kyslý pach (ako ocot) a môže byť hustý alebo riedky. Normálne pošvové tekutiny sa môžu líšiť v štruktúre. Môžu byť riedke, lepivé a naťahovacie, alebo husté a mazľavé. Môžete si všimnúť malé zmeny v štruktúre alebo vlastnostiach výtoku, keď ste sexuálne vzrušená, pred menštruáciou, počas ovulácie, dojčenia a menopauzy.

Aj keď je normálne, že sa vaše pošvové tekutiny jemne menia, je dôležité poznať rozdiel medzi normálnym a neprirodzeným pošvovým výtokom. To vám pomôže rozoznať, či zmeny vo vašom výtoku poukazujú na problém a či je nutné ho bližšie vyšetriť.

Je dôležité poznať rozdiel medzi normálnym a neprirodzeným pošvovým výtokom. To vám pomôže rozoznať, či zmeny vo vašom výtoku indikujú problém, ktorý potrebuje byť liečený.

Pravidelne kontrolujte svoj výtok a dávajte si pozor na akékoľvek zmeny

Je dôležité kontrolovať si pošvový výtok a dávať pozor na akékoľvek zmeny. Nasledujúce zmeny výtoku môžu indikovať problém:

  • Zmena zápachu (hlavne nepríjemný alebo „rybací“ zápach)
  • Zmena farby (nazelenalý, sivastý alebo akýkoľvek podobajúci sa na hnis)
  • Zmena štruktúry (ako penivý alebo hrudkovitý a hustý ako cottage syr)
  • Pošvové svrbenie, pálenie, opuchnutie, či začervenanie
  • Pošvové krvácanie alebo špinenie, ktoré nie je spojené s menštruáciou

Pošvové infekcie ako bakteriálna vaginóza, kandida (mykotická infekcia) sú najčastejším dôvodom neprirodzeného pošvového výtoku. Niektoré infekcie, ktoré môžu spôsobiť zmeny výtoku sú sexuálne prenosné (STDs), ako napríklad kvapavka. Iné infekcie sa môžu objaviť s alebo bez pohlavného styku, ako bakteriálna vaginóza a mykotická infekcia.


"Ak si všimnete zvláštne zmeny výtoku, môže sa jednať o prejav niečoho vážnejšieho."


Príznaky týchto infekcií môžu byť veľmi podobné, ale existuje pár rozdielov, ktoré si treba všimnúť:

  • Pri mykotickej infekcii je výtok nepriehľadný, biely a hustý, pripomínajúci cottage syr. Mykotická infekcia väčšinou nie je sprevádzaná silným zápachom, ale spôsobuje nepríjemné svrbenie a pálenie.
  • Bakteriálna vaginóza (BV) mení pach výtoku na nepríjemný rybací zápach. Výtok je riedky, sivastej farby.
  • Trichomoniáza, častá sexuálne prenosná choroba (STD), spôsobuje silný zápach. Výtok je často žltý až zelený a môže byť penivý.

Ak máte podozrenie na STD, je dôležité čo najskôr ísť k Vášmu gynekológovi. Rovnako ho čím skôr navštívte aj v prípade, že máte výtok sprevádzaný pálením či bolesťou v oblasti brucha/brušnej alebo panvovej oblasti.