Viete, čo určuje správnu intímnu hygienu?

Často sa hovorí, že zlá hygiena je v skutočnosti ešte horšia, než hygiena žiadna a nejedná sa o preháňanie – zlé hygienické návyky môžu byť príčinou nerovnováhy a vzniku infekcie v intímnej oblasti. Prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky ohľadom správnej intímnej hygieny.

Ako často si mám umývať intímnu oblasť?
Umývanie intímnej oblasti raz denne vlažnou vodou, alebo intímnou sprchou je úplne dostačujúce. Počas horúcich mesiacov, menštruácie, alebo po cvičení však môžete mať potrebu umývať sa častejšie. V takýchto prípadoch nie je sprcha niekoľkokrát za deň žiadnym problémom, ale len vtedy, keď sa umývate čistou vodou. Samozrejme si nikdy nezabúdajte dôkladne vysušiť svoju intímnu oblasť čistou mäkkou osuškou a jej jemným prikladaním.

Aký druh mydla používať na intímnu oblasť?
V žiadnom prípade nepoužívajte obyčajné mydlo. Pre jemnú pokožku intímnej oblasti je totiž príliš agresívne. Môže poškodiť ochrannú bariéru na povrchu pokožky a „otvoriť dvere“ potenciálnym infekciám. Používajte radšej prírodné prípravky, ktoré neobsahujú mydlo, agresívne čistiace látky, parfumy, farbivá či konzervačné látky, alebo sa jednoducho umývajte len čistou vlažnou vodou.

Môžem na udržanie hygieny používať intímne utierky?
Intímne utierky sú perfektným pomocníkom na cestách – či už počas cestovania, v lete, alebo ak sa nadmerne potíte. Utierky Vám poskytnú potrebnú sviežosť. Uistite sa, že utierky, ktoré používate, sú špeciálne určené na intímnu oblasť, a že neobsahujú žiadne agresívne látky, parfumy, alebo farbivá.

"V žiadnom prípade nepoužívajte obyčajné mydlo. Pre jemnú pokožku intímnej oblasti je totiž príliš agresívne."


Je bavlnená spodná bielizeň naozaj tak dôležitá?
Syntetické látky bránia pokožke v dýchaní, čím zvyšujú potivosť a prehrievanie intímnej oblasti a ako je dobre známe, vlhké, tmavé miesta s nedostatočným prístupom vzduchu sú ideálnym prostredím pre množenie baktérií. Nosenie tesného oblečenia, ako sú obtiahnuté rifle, legíny a tesné šortky, spôsobuje nadmerné trenie, ktoré môže poškodiť celistvosť pokožky. Za takýchto podmienok môžu mikróby preniknúť cez ochranné bariéry pokožky a spôsobovať infekcie. Preto je tak dôležité nosiť čo najčastejšie bavlnenú bielizeň a tú čipkovanú si odložiť na špeciálne príležitosti, ako aj obmedziť nosenie spomínaných typov oblečenia. Ďalšou vecou, ktorú môžete spraviť pre zdravie svojej pošvy, je spanie bez nohavičiek. To umožní intímnej oblasti „dýchať“ a počas noci sa zregenerovať.

Prečo odborníci neodporúčajú používať farebný a parfumovaný toaletný papier?
Parfumy a farbivá, ktoré sa bežne používajú na toaletné papiere (a iné prípravky ako telové mlieka, pošvové spreje a peny do kúpeľa) sú najčastejšími dráždidlami, ktoré spôsobujú problémy ako sú podráždenie a abnormálny výtok. Preto by ste sa mali vyhýbať všetkým produktom, ktoré takéto chemikálie obsahujú. A keď už hovoríme o hygiene, nikdy sa po toalete neutierajte zozadu dopredu– môžete si tak ľahko preniesť baktérie z konečníka do pošvy a spôsobiť si infekciu.

Môžem si aplikovať parfum na intímnu oblasť? Každá pošva má svoj jedinečný pach a to je úplne normálne. Samozrejme, ak si všimnete silný zápach, môže to byť dosť trápne, ale použitie parfumu, alebo pošvových sprejov môže spôsobiť podráždenie a problémy ako sú výtok, svrbenie, pálenie a dokonca aj ďalší zápach.

Ako často si mám meniť hygienické vložky?
Každé 3 až 4 hodiny. To isté platí aj pre tampóny, pri ktorých je riziko podráždenia ešte väčšie, keďže udržujú menštruačnú krv v priamom kontakte s pokožkou.