Vaginálna mykóza počas tehotenstva

Nie je ničím zvláštnym, že ženy majú oveľa viac pošvových problémov počas tehotenstva, ako kedykoľvek predtým či potom. Zmeny, ktorými naše telo prechádza počas vývoja a rastu plodu, ako aj počas dojčenia, sú v prevažnej miere ovládané hormonálnymi hladinami a majú vplyv na každú stránku nášho života.

Nevoľnosť, prírastok na hmotnosti a zabúdanie sú často diskutovanými témami medzi budúcimi mamičkami, ale len niekoľko z nich spomenie, že častým problémom počas tehotenstva môže byť aj pošvová kvasinková infekcia, ktorá narúša už aj tak otrasený ľúbostný život budúcich rodičov. Napriek tomu, že pošvová kvasinková infekcia dokáže byť nepríjemná, stále sa opakujúca a otravná, nepredstavuje žiadne riziko pre mamičku ani bábätko. Avšak ak máte kvasinkovú infekciu v období pôrodu, je možné, že sa bábätku vyvinie ústna infekcia.

Ak počas tehotenstva zažívate problémy ako výdatný výtok, svrbenie a podráždenie, je potrebné kontaktovať Vášho gynekológa, ktorý Vás vyšetrí a predpíše vhodnú liečbu. Počas tehotenstva môžete bezpečne používať predpísané a voľno predajné antimykotické lieky.

Aké sú príznaky pošvovej kvasinkovej infekcie?

Príznaky kvasinkovej infekcie (vaginálnej mykózy) sú:

  • biely hustý výtok podobný tvarohu
  • svrbenie a podráždenie v pošvovej oblasti
  • začervenanie a pálenie počas močenia

Niektoré z týchto príznakov sa môžu objaviť aj pri iných ochoreniach, ako je bakteriálna vaginóza či STD (pohlavne prenosné ochorenia). Keďže tieto ochorenia môžu mať závažné následky pre mamičku aj bábätko, je dôležité kontaktovať gynekológa a prediskutovať s ním Vaše príznaky.

Opakujúce sa kvasinkové infekcie (vaginálna mykóza) počas tehotenstva

Niekedy sa aj napriek predpísanej liečbe kvôli zmenám hladín hormónov môžu u tehotných žien problémy s kvasinkami opakovať stále znova a znova. Candida albicans, mikroorganizmus zodpovedný za väčšinu prípadov problémov s kvasinkami sa môže totiž stať odolný voči antimykotickej liečbe.

Prebiotická liečba dokáže poskytnúť nejakú podporu pošvovej flóre, ale vo väčšine prípadov sama infekciu nevylieči. Ak sa však dostanete do situácie, kedy je poslednou možnosťou zbavenie sa príznakov a vydržanie, kým sa tehotenstvo skončí a hormóny sa vrátia späť „do normálu“, môžu Vám v tom pomôcť voľno predajné spreje a gély, ktoré schladia pokožku a zastavia svrbenie a pocity pálenia. Každé tehotenstvo je však odlišné a skôr ako sa rozhodnete používať akýkoľvek prípravok na intímnu oblasť, všetko by malo byť konzultované s gynekológom.


"Ak počas tehotenstva trpíte problémami ako sú výdatný výtok, svrbenie a podráždenie, je potrebné kontaktovať Vášho gynekológa, ktorý Vás vyšetrí a predpíše vhodnú liečbu."