Svrbenie pošvy: čo ho spôsobuje?

Pravdepodobne jedným z najnepríjemnejších pošvových problémov je svrbenie. Svrbenie dokáže nepríjemne strpčiť život a navyše nie je ani odporúčané škrabať sa tam dole. Neustále svrbenie v intímnej oblasti má veľký vplyv na každodenný život ženy. Skôr ako môžete začať pošvové svrbenie liečiť, je dobré v prvom rade stanoviť jeho príčiny. Tu sú tie najbežnejšie z nich:

Pošvová kvasinková infekcia

Jednou z najčastejších príčin svrbenia pošvy je kvasinková infekcia, tiež známa ako kandidóza. Kvasinková infekcia je spôsobená premnožením kvasinkových buniek v pošve a/alebo v jej vonkajšej oblasti. Spolu s bielym, drobivým výtokom a pálením, je svrbenie jednou z jej príznakov.

Kvasinková infekcia je pomerne neškodná a spolu s príznakmi postupne zmizne aj sama, avšak vie byť veľmi nepríjemná. Preto existuje niekoľko spôsobov ako je kandidu možné liečiť, alebo sa zbaviť jej príznakov. Na liečbu infekcie môžete použiť antimykotiká, ktoré predstavujú veľmi efektívny spôsob liečby, avšak môžu mať vedľajšie účinky a infekcia sa môže kedykoľvek vrátiť.

Ďalšou možnosťou ako sa zbaviť príznakov, je pomocou prípravkov na tzv. samoliečbu, ktoré si môžete kúpiť v lekárni. Ak si vyberiete prípravok s prírodným zložením, môžete sa tak vyhnúť prípadným opakovaným návratom infekcie.

Pošvová suchosť

Ďalšou príčinou vzniku svrbenia býva pošvová suchosť. U väčšiny žien sa objavuje na začiatku menopauzy, avšak problémy s ňou majú aj iné ženy a to bez ohľadu na vek. Okrem svrbenia môže byť pošvová suchosť sprevádzaná pálením, citlivosťou a bolesťou počas pohlavného styku.


"Jednou z najčastejších príčin svrbenia v oblasti pošvy je kvasinková infekcia, tiež známa ako kandidóza."


Pošvová suchosť sa bežne vyskytuje pri poklese hladiny estrogénov napríklad počas tehotenstva, pri užívaní niektorých liekov (hormonálna antikoncepcia), pri strese, depresii, alebo počas menopauzy. Ak chcete tento problém liečiť, môžete brať lieky na zvýšenie hladiny estrogénov. Ďalšou možnosťou je priame zbavenie sa suchosti pomocou lubrikantu (zvlhčovača) alebo prípravkov, ktoré stimulujú prirodzenú vlhkosť pošvy.

Iné príčiny svrbenia pošvy

Okrem kvasinkovej infekcie a suchosti existujú aj ďalšie príčiny pošvového svrbenia. Hoci nie často, ale v niektorých prípadoch môže svrbenie spôsobovať aj bakteriálna vaginóza .Bakteriálna vaginóza je infekcia spôsobená premnožením škodlivých baktérií v pošve.

Príznaky ako silný rybací zápach a sivobiely výtok, môžu byť veľmi nepríjemné, ale po určitej dobe sa sami vytratia. AK chcete BV liečiť, môžete užívať antibiotiká alebo použiť prírodné samoliečebné prípravky, ktoré nemajú žiadne vedľajšie účinky.

Nakoniec, svrbenie v pošve môže byť spôsobené podráždením z chemických látok ako sú nevhodné mydlá či parfumy, alebo sexuálne prenosnou chorobou (STD). Ak máte podozrenie na STD, kontaktuje svojho gynekológa.