Suchosť pošvy:
príčiny a liečba

Pravdepodobne každá žena sa raz, v určitej fáze života, stretne s pošvovou suchosťou. Suchosť býva dosť nepríjemná a môže spôsobovať ďalšie problémy ako pošvové svrbenie, pálenie či bolestivosť.

Ženy často spájajú pošvovú suchosť s menopauzou. To však nie je úplne pravda. Problémami tohto charakteru môžu trpieť ženy v akomkoľvek veku. Pravdou však je, že pošvová suchosť je bežným príznakom počas menopauzy. Existujú však aj mnohé iné príčiny suchosti pošvy.

Príčiny pošvovej suchosti

Existujú mnohé príčiny pošvovej suchosti. Jednou z najbežnejších je pokles hladiny estrogénov. Estrogén je ženský pohlavný hormón, ktorý podporuje pošvové zdravie udržiavaním prirodzenej vlhkosti pošvových stien, rovnako ako zabezpečuje aj ich elasticitu a kyslosť pošvy. Keď hladina estrogénov poklesne, steny pošvy začnú strácať svoju elasticitu a prirodzenú vlhkosť a stávajú sa citlivejšími.

Pokles hladiny estrogénov môže mať rôzne príčiny. Jednou z nich je menopauza, ďalej tiež tehotenstvo či dojčenie. Ožarovanie, chemoterapia a hormonálna liečba môžu tiež ovplyvňovať výšku hladiny estrogénov a rovnako môžu spôsobovať pošvovú suchosť.

Prirodzená samo zvlhčujúca schopnosť pošvy môže byť ovplyvnená aj niektorými druhmi liekov, napríklad liekmi na prechladnutie či alergie, ale aj liekmi na cukrovku a vysoký krvný tlak.

Príznaky

Suchosť býva sprevádzaná aj inými pošvovými problémami ako sú:

  • svrbenie
  • pálenie
  • bodanie
  • bolestivosť
  • bolesť počas pohlavného styku

"Najbežnejším spôsobom liečby je zvýšenie pošvovej vlhkosti pomocou gélov a lubrikantov."


Čo je možné spraviť s pošvovou suchosťou?

Vzhľadom na množstvo príčin spôsobujúcich vznik pošvovej suchosti je pomerne zložité stanoviť vhodnú liečbu. Najbežnejším spôsobom liečby je zvýšenie pošvovej vlhkosti pomocou gélov a lubrikantov. Ďalším riešením môže byť zvýšenie hladín estrogénov.

V lekárňach môžete nájsť množstvo prípravkov na tzv. samoliečbu a to od bežných lubrikantov až po prípravky, ktoré podporujú obnovu prirodzenej vlhkosti pošvy. Pokúste sa vyberať prípravky s prírodným zložením, ktoré Vás zbavia príznakov a napomôžu obnove prirodzenej vlhkosti.