Sú naparovanie a výplachy vhodné pre pošvu?

Naparovanie pošvy, tiež známe ako yoni naparovanie, je zastaralá liečiteľská praktika, počas ktorej žena čupí alebo sedí nad vyparujúcou sa vodou obsahujúcou bylinky ako napríklad palina, rozmarín, sladké drievko či bazalka. Naparovanie je čistiacim a energiu dodávajúcim rituálom a má slúžiť na uvedenie ženských hormónov do rovnováhy. Odborníci majú rôzne názory na to, či pošvu čistiť výplachmi, alebo používať iné techniky, ako napríklad spomínané naparovanie. Je tomu tak z dôvodu, že pošva je veľmi efektívna v samočistení, a preto akákoľvek agresívna čistiaca metóda môže spôsobiť viac zla než dobra. Často ženami čítaná webová stránka Gwyneth Paltrow poskytuje nadšené recenzie , ktoré hovoria o všetkých možných benefitoch naparovania pošvy, ale vy máte stále pochybnosti. Tu je dôvod prečo

Stojí za to riskovať naparovanie pošvy?

Podľa nás rozhodne nie.

Para je veľmi, veľmi horúca, často presahujúca bod varu! Tým pádom je risk popálenia tkaniva vulvy a pošvy značne vysoký. Dôsledky tohto popálenia môžu byť extrémne bolestivé a nepríjemné, dokonca by mohli viesť k ďalším problémom ako sú infekcie. Rovnako ako môže dôjsť k poškodeniu vulvy, aj ostatné časti perinea, vrátane konečníka a močovej rúry môžu byť poškodené zle nasmerovanou parou. To by mohlo byť bolestivé a môže to viesť k závažnejším problémom.

Čistenie parou môže pošvu vysušovať, čo naruší prirodzenú rovnováhu normálnej zdravej pošvovej bakteriálnej flóry. Suchosť pošvy je veľmi nepríjemná a nerovnováha pošvovej flóry často vedie k bakteriálnym problémom, ako sú opuchy, svrbenie a podráždenie a bakteriálna vaginóza, alebo kvasinková infekcia.

Pravdivosť tvrdenia, že naparovanie pošvy vedie k vytvoreniu hormonálnej rovnováhy je nepravdepodobná. Hormóny nie sú produkované v pošve či v maternici a je veľmi nepravdepodobné, že sa para dostane až k vaječníkom, ktoré v tvorbe hormónov ovplyvní.

Vplyv pary na čistenie maternice je tiež veľmi otázny. Je totižto taktiež vysoko nepravdepodobné, že sa para, ktorá vchádza do pošvy, dostane až do maternice a zároveň by flóra maternice mala byť ponechaná na pokoji, tak ako je, a určite by nemala byť čistená.

Sú výplachy lepšou voľbou?

Ženy, ktoré pri sprchovaní prikladajú sprchovú hlavicu k vulve, vyplachujú zároveň aj svoju pošvu, či si to uvedomujú alebo nie. Vyplachovanie pošvy nie je nutné, keďže pošva má schopnosť veľmi efektívneho samočistenia. Sú však špecifické obdobia, počas ktorých môže byť pre niektoré ženy používanie špeciálne dizajnovaných pošvových spŕch veľmi prínosné.

Neodporúčame vám požívať pošvovú sprchu každý deň. Možno radi používate jemný prírodný výplach pošvy po menštruácii, alebo po pohlavnom styku. Inak nie je dôvod používať ich častejšie.

Dávajte pozor, aby ste si vyberali prírodné, jemné vyplachovacie roztoky a ergonomické, ľahko používateľné sprchy ako je Multi-Gyn Vaginal Douche. Pri zavádzaní čohokoľvek do pošvy si vždy dávajte pozor, aby ste boli uvoľnená a v pohodlnej polohe.