Škodia tampóny pošve?

Mnoho žien si počas menštruácie vyberá používanie tampónov a dôvod je jednoduchý. Tampóny sú diskrétne a umožňujú bez problémov viesť každodenný aktívny život. V poslednej dobe bola na sociálnych sieťach často preberaná téma ohľadom otázky, či tampóny nie sú zdraviu škodlivé. Čítajte ďalej a zistite viac.

Sú tampóny bezpečné?

V súčasnosti neexistuje výskum alebo akékoľvek dôkazy o tom, že by tampóny škodili zdraviu. Ich pravidelné vymieňanie a udržovanie správnej intímnej hygieny Vám však môže pomôcť vyhnúť sa častým problémom s pošvou.

Tampóny sú bežne vyrábané zo zmesi bavlny a hodvábu, v kombinácii s umelou hmotou a inými syntetickými materiálmi a chemikáliami na zvýšenie ich absorpčnej schopnosti. Rovnako ako aj u iných produktov je však prospešnejšie, ak budete preferovať organické, nebielené bavlnené tampóny, alebo si vyberiete možnosť, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu – ako napr. menštruačné kalíšky na opakované použitie.

Ako často si mám vymieňať tampón?

Pošva je veľmi efektívna v samočistení. Zdravá pošva si udržuje ekosystém mikroorganizmov a tekutín (normálny zdravý výtok), ktoré regulujú jej pH a udržujú ho na úrovni, ktorá zamedzuje premnoženiu škodlivých baktérií.

Aj počas menštruácie Vaše telo produkuje normálne pošvové tekutiny (zdravý výtok) a zdraviu prospešné baktérie, ktoré pošvu udržujú zdravú. Tampóny sú však vyrobené tak, aby mali čo najväčšiu savosť a zatiaľ čo efektívne absorbujú menštruačnú krv, absorbujú zároveň aj všetky prirodzene sa v pošve vyskytujúce baktérie a tekutiny. To môže oslabiť samočistiacu schopnosť pošvy, ako aj jej schopnosť regulovať pH hodnotu, čo môže viesť k podráždeniu či dokonca k infekcii.

Tampón je najlepšie meniť každé 3 - 4 hodiny, tiež predtým ako idete spať a hneď ako sa ráno prebudíte.

Vyberte si vhodnú savosť tampónov podľa intenzity Vašej menštruácie

Je dôležité si vybrať vhodné tampóny podľa intenzity Vašej menštruácie. Používanie tampónov s príliš veľkou absorpčnou schopnosťou a ich ponechávanie v pošve príliš dlhú dobu, vytvára ideálne prostredie pre bakteriálne problémy. Ak si všimnete zmenu farby, štruktúry alebo zápachu Vášho bežného pošvového výtoku, mali by ste okamžite prestať tampóny používať. Nikdy nepoužívajte tampóny na absorpciu pošvového výtoku, môže to viesť k zhoršeniu problému a zároveň riskujete vznik závažnejšej infekcie.

Počas menštruácie je správna intímna hygiena veľmi dôležitá. V priebehu Vašich dní iste oceníte jemnú čistiacu penu či sprchu. Rozhodne sa vyhnite parfumovaným, či zásaditým mydlovým prípravkom, ktoré môžu narušiť jemne kyslé pH Vašej pošvy. Rovnako ako jemné čistenie Vašej intímnej oblasti, aj pravidelné vymieňanie tampónov a vložiek Vám pomôže vyhnúť sa častým pošvovým zdravotným problémom.

Čo je to syndróm toxického šoku?

V 80tych rokoch bolo rozšírené znepokojenie ohľadom syndrómu toxického šoku či Toxic Shock Syndrome (TSS),v súvislosti s používaním tampónov. Odvtedy však výrobcovia tampónov značne zlepšili svoje produkty a zvýšilo sa aj povedomie o dobrom pošvovom zdraví. TSS je už našťastie len veľmi vzácne.

TSS spôsobujú Staphylococcus aureus a Streptococcus pyogenes, baktérie, ktoré sa rýchlo množia a dostávajú sa do krvného obehu. Väčšina ľudí si vytvorila protilátky, ktoré ich chránia pred týmito toxínmi, vo vzácnych prípadoch sa však TSS objavuje.

Spôsobujú tampóny toxický šok?

Je dôležité si uvedomiť, že tampóny TSS nespôsobujú, môžu však zvýšiť riziko jeho výskytu. Presný vzťah medzi používaním tampónov a TSS nie je jasný, avšak ponechanie príliš savého tampónu v pošve príliš dlhú dobu rozhodne zvyšuje riziko. Rovnako ako s používaním tampónov, TSS bolo spájané aj s poraneniami pokožky, operáciami či pôrodmi, používaním materiálov na obväzovanie rán, antikoncepčných membrán a pošvových antikoncepčných vkladov, ktoré boli nechané v pošve príliš dlhú dobu.

Príznaky TSS sú veľmi podobné chrípke, sú ťažko rozoznateľné a dochádza k ním náhle. Ak používate tampóny a zároveň máte podozrenie, že by ste mohli mať infekciu, čo najskôr kontaktujte svojho gynekológa.