Silný rybací zápach

Uvažovali ste už niekedy, aký pach má Vaša pošva? Každá žena je iná: máme odlišné odtiene pleti, farbu vlasov, odolnosť nechtov a všetky máme rozdielny pach. Zdravý výtok má obyčajne slabý zápach a môže byť hustý alebo riedky, viac či menej výdatný, závisiaci od fázy menštruačného cyklu a momentálnej hormonálnej rovnováhy. Pozorným vnímaním nášho normálneho výtoku sa môžeme naučiť predpovedať svoju ovuláciu či menštruáciu. A nie len to, ale budeme schopné rozoznať aj príznaky, ako neobvyklú zmenu farby výtoku, zvýšené množstvo výtoku, alebo rybací zápach a vedieť, ako ich opísať pri rozhovore s gynekológom.


Čo vlastne silný rybací zápach znamená?

Zdravú pošvovú flóru tvoria prevažne dobré baktérie (laktobacily), ale môže sa tam nachádzať aj určité malé množstvo „zlých“ mikroorganizmov. Tie sú v pošve udržiavané pod kontrolou niekoľkými faktormi: nízkym pH (kyslosťou pošvy) a antimikrobiálnymi látkami, ktoré produkuje výstelka pošvy, alebo laktobacily. Za normálnych okolností laktobacily udržiavajú tieto podmienky v nezmenenom stave, niekedy však vonkajšie činitele (antibiotická liečba, zásaditý ejakulát, nesprávna pošvová hygiena) alebo vnútorné faktory (hormonálne zmeny) môžu narušiť túto rovnováhu a spôsobiť tak premnoženie zlých baktérií, čo máva za následok vznik pošvových infekcií a pošvového diskomfortu. Jedným z týchto problémov je tzv. bakteriálna vaginóza, ktorá je charakteristická bielym alebo sivým riedkym výtokom, silným rybacím zápachom, podráždením a bolesťou v intímnej oblasti a niekedy svrbením a začervenaním. V dôsledku bakteriálnej nerovnováhy a znížením počtu laktobacilov dochádza k zvýšeniu pH, čo znamená, že sa zníži kyslosť pošvového prostredia.

Čo by ste mali robiť v prípade, že máte tieto problémy?

Bakteriálna vaginóza nemusí byť závažným problémom, často vznikne a po určitom čase sama vymizne, v niektorých prípadoch (tehotenstvo, oslabená imunita) však môže mať vážnejšie následky. Gynekológ posúdi Váš stav, predpíše Vám vhodnú liečbu, ktorá môže zahŕňať antibiotiká. Alternatívou k antibiotickej liečbe je používanie prírodných prípravkov, ktoré obnovujú pH pošvy, majú minimálne, alebo žiadne vedľajšie účinky a umožňujú dobrým baktériám prinavrátiť rovnováhu vo flóre pošvového prostredia.


"Bakteriálna vaginóza je charakteristická bielym alebo sivým riedkym výtokom, silným rybacím zápachom, podráždením a bolesťou v intímnej oblasti a niekedy svrbením a začervenaním."