Príčiny pošvových infekcií

Ak ste už niekedy mali skúsenosť s intímnym diskomfortom, takým ako je abnormálny výtok, svrbenie, pálenie, bolesť či zápach, je možné, že ste mali dočinenie s pošvovou infekciou, alebo vaginitídou (zápalom pošvy). Najbežnejšie sa vyskytujúcimi infekciami sú bakteriálna vaginóza a kvasinková infekcia. Obidve tieto infekcie sú spôsobené nerovnováhou v pošvovej flóre.

Bakteriálnu vaginózu spoznáte podľa pálenia a bolesti v intímnej oblasti a riedkeho sivého alebo bieleho výtoku s charakteristickým rybacím zápachom. Kvasinková infekcia je charakteristická svrbením a podráždením v pošvovej oblasti a hustým bielym výtokom, najčastejšie prirovnávaným k tvarohu.

Čo spôsobuje pošvovú infekciu?

Nerovnováha pošvovej flóry je najbežnejšou príčinou vzniku pošvových infekcií. Ako náhle dôjde k zníženiu počtu dobrých baktérií v pošve, zlé baktérie a kvasinky sa zažnú veľmi rýchlo množiť a spôsobujú diskomfort a infekciu.

K nerovnováhe môže dôjsť počas a po užívaní antibiotík, kvôli hormonálnym zmenám, po použití hygienických prípravkov ako je mydlo, pena do kúpeľa ,alebo po použití telových mliek, ale aj po použití intímnych prípravkov vrátane pošvových sprejov a prezervatívov.


"Nerovnováha v pošvovej flóre je jednou z najbežnejších príčin vzniku pošvových infekcií."


Pošvové problémy môžu vzniknúť aj vplyvom dráždivých látok a alergénov, ktoré sa nachádzajú v pracích prostriedkoch, alebo v avivážach, ktoré používate a niekedy aj kvôli chemikáliám používaným na farbenie oblečenia. Syntetická spodná bielizeň môže tiež spôsobiť podráždenie a podporiť rast kvasiniek, rovnako ako aj parfumované a farbené hygienické vložky. Výsledkom môže byť premnoženie baktérií, vedúce k vzniku bakteriálnej vaginózy, alebo kvasinkovej infekcie. Problémy však môžu byť spôsobené aj pohlavne prenosnými infekciami.

Vplyv hormónov

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý môže ovplyvniť Vaše pošvové zdravie je momentálny hormonálny stav. Zmeny v hladinách hormónov majú vplyv na vývoj pošvových infekcií. Rovnako môžu spôsobovať aj ďalšie problémy.

Hladiny estrogénov sa môžu znížiť tesne pred menštruáciou, počas tehotenstva, alebo dojčenia a počas menopauzy. Toto má za následok zníženie schopnosti prirodzenej lubrikácie sliznice pošvy, čo pošvu vysušuje a robí ju náchylnejšou na poškodenie počas zasúvania pohlavného údu. To má za následok bolestivosť pri pohlavnom styku, vznik zápalu a podráždenia.

Ak práve trpíte problémami ako sú výtok, zápach, bolesť, svrbenie, pálenie či bolestivosť, konzultujte Váš stav s gynekológom, aby ste dostali vhodnú liečbu a predišli ďalším komplikáciám.