Bolesť počas pohlavného styku môže byť slabá až veľmi nepríjemná, avšak bez ohľadu na jej intenzitu môže táto skutočnosť zmeniť príjemný sex na niečo nechcené. V medicínskych termínoch sa tejto bolesti hovorí dyspareunia. Tá spôsobuje problémy v intímnom živote párov, no ovplyvňuje aj život ženy ako taký. Preto je dôležité poznať možné príčiny bolestivého pohlavného styku a vedieť ako sa im vyhnúť.
Vo väčšine prípadov je bolesť, ktorú ženy cítia počas penetrácie (zasúvania pohlavného údu do pošvy), spôsobená pošvovou suchosťou. K tomuto problému môže dochádzať v období hormonálnych zmien , ku ktorým dochádza počas tehotenstva, dojčenia, alebo v menopauze. Problémy so suchosťou sa vyskytujú aj v prípade, že sa pár nedostatočne venuje predohre a žena tak nie je vzrušená natoľko, aby bolo stimulované jej prirodzené zvlhnutie.
Príčinou vzniku suchosti pošvy počas menopauzy, tehotenstva či dojčenia je pokles hladiny estrogénov. Estrogén je ženský pohlavný hormón, ktorý zabezpečuje hrúbku, vlhkosť a elasticitu stien pošvy. Keď sú hladiny estrogénov znížené, tkanivo a sliznica pošvy sa stenčujú ,sú menej pružné a ich schopnosť lubrikácie je značne znížená. To spôsobuje suchosť a poškodenie tkaniva počas penetrácie, čo následne vedie k bolesti a vzniku zápalu.
Ak je to aj Váš prípad, vyskúšajte používanie pošvových prípravkov na zvlhčenie, alebo lubrikantov, ktoré Vám poskytnú úľavu od suchosti a umožnia bezbolestný a príjemný pohlavný život. Hlavný rozdiel medzi spomínanými dvomi druhmi prípravkov je ten, že prípravky na zvlhčenie sú určené na každodenné používanie, poskytujú nepretržité zvlhčenie, ktoré Vám umožní cvičiť a užívať si akékoľvek fyzické aktivity bez pocitu nepríjemného trenia a diskomfortu v intímnej oblasti, zatiaľ čo lubrikanty sú určené na použitie tesne pred pohlavným stykom a ich efekt trvá len určitý krátky čas.
Ak je bolesť, ktorú pociťujete počas pohlavného styku spojená so svrbením, pálením a zdurením a následne aj s bielym, drobivým výtokom, je možné, že máte problém s kvasinkovou infekciou. K bolesti dochádza aj v prípade, že trpíte bakteriálnou vaginózou – v oboch prípadoch sa vyhnite pohlavnému styku, až kým dostanete infekciu pod kontrolu a porušené tkanivo sa zregeneruje. Pre istotu konzultujte svoje problémy s lekárom, ktorý Vám predpíše vhodnú liečbu a pokúste sa zvážiť používanie prebiotických prípravkov, ktoré podporujú rast dobrých baktérií v pošve.
Medzi ďalšie príčiny, kvôli ktorým môžete pociťovať bolesť počas pohlavného styku, patria: