Pošvové problémy môžu byť veľmi nepríjemné, môžu ovplyvňovať váš sexuálny život a kvalitu života vo všeobecnosti. Pri väčšine pošvových problémov je ťažké stanoviť presnú príčinu ich vzniku. Niektoré ženy majú väčšie predpoklady k vzniku problémov ako ostatné. Existujú návody na to, ako predchádzať pošvovým problémom, avšak, zaručené rady neexistujú.
Pošvová hygiena môže prispieť k prevencii pošvových problémov. Hlavne zlé hygienické návyky môžu spôsobiť väčšiu škodu ako vôbec žiadna hygiena – a to z dôvodu agresívneho vplyvu obyčajného mydla a prípravkov na umývanie. Namiesto používania mydla, ktoré môže zničiť ochrannú vrstvu pokožky a spôsobiť podráždenie, lepšie spravíte, keď si vyberiete prírodný produkt obsahujúci jemné zložky, ktoré nezmenia pH hodnotu intímnej oblasti a nenarušia ochrannú vrstvu pokožky. Intímny umývací prípravok je vhodné používať len raz za deň – ak pociťujete potrebu umyť sa viackrát , napr. po tréningu počas horúceho dňa, použite čistú vodu. Avšak uvedomte si, že umývanie intímnych oblastí iba vlažnou vodou je dostačujúce. Osušte intímnu oblasť nie utieraním, ale prikladaním čistej, mäkkej osušky. Ak práve cestujete, alebo pociťujete potrebu osviežiť sa v období menštruačného krvácania viac krát počas dňa, môžete použiť intímne utierky.
Po toalete sa vždy utierajte odpredu dozadu – utieranie sa v opačnom smere môže spôsobiť prenesenie baktérií z konečníka do pošvy a vyvolať infekciu.
Používanie antikoncepcie Vás ochráni len pred tehotenstvom – preto je potrebné používať počas celého pohlavného styku aj prezervatív. Pamätajte, že ženy, ktoré často menia sexuálnych partnerov, majú vyššie riziko nakazenia sa bakteriálnou vaginózou.
Vyhraďte si viac času na predohru. Nejde len o povzbudenie nálady, ale aj o to, aby pošva dostatočne zvlhla a aby sme tak zabránili nadmernému treniu počas prenikania pohlavného údu do pošvy. Ak trpíte pošvovou suchosťou, používajte prípravok na zvlhčenie, alebo lubrikant, aby ste si mohli užívať pohlavný styk bez bolesti a ochránili sliznicu a tkanivo stien pošvy pred poškodením.
Hygienické vložky a tampóny by mali byť menené každé 3 až 4 hodiny, aby sa tak predišlo podráždeniu spôsobenému dlhším kontaktom menštruačnej krvi s pokožkou, alebo vnútrom pošvy. To isté platí pre tenké nalepovacie vložky do nohavičiek. Hoci sa to môže zdať ako výborné riešenie , aby ste sa udržali počas celého dňa čistá a svieža, uvedomte si, že aj tenké vložky zamedzujú pokožke voľne dýchať a tak zvyšujú riziko podráždenia a vzniku infekcie. Ak používate tento druh vložiek dennodenne, tak si ich tiež vymieňajte po niekoľkých hodinách.
Vyhnite sa dlhodobému noseniu tesného oblečenia ako sú obtiahnuté rifle, legíny, alebo šortky. Látky, ktoré sú tesne priľnuté k telu, hlavne tie, ktoré nie sú vyrobené z prírodných materiálov, spôsobujú nadmerné trenie, potenie a znižujú prístup vzduchu do intímnej oblasti – to všetko prispieva k tvorbe ideálneho prostredia pre rast mikróbov.
To isté platí aj pre výber spodnej bielizne. Siahnite preto radšej po prírodných látkach ako je bavlna, namiesto tých syntetických.
Či už sa rozhodnete pre holenie, vosk, použitie depilačného krému, alebo niečoho iného, citlivá pokožka intímnej oblasti je vystavená vyššiemu riziku podráždenia. Aby ste sa vyhli problémom, pokožku hydratujte a po holení na ňu aplikujte prírodný upokojujúci prípravok.
Vyhnite sa verejným miestam na kúpanie, ako sú verejné kúpaliská, vírivky, termálne bazény atď. Tiež nepoužívajte prípravky (telové mlieka, sprchové gély, pošvové spreje atď.), ktoré obsahujú silné čistiace látky, chemikálie, parfumy, farbivá, alebo konzervačné látky, ktoré sa môžu správať ako dráždidlá, alebo alergény.
Ako prevenciu, alebo ak sa začnú prejavovať príznaky pošvových problémov, používajte prípravky obsahujúce prebiotiká. Prebiotiká podporujú rast dobrých baktérií, pomáhajúcich udržiavať pošvovú flóru v rovnováhe.