Pošvový diskomfort– naozaj potrebujem navštíviť gynekológa?

Kompletný zoznam pošvových problémov je veľmi dlhý a zahŕňa problémy od abnormálneho výtoku cez zápach až po bolesti v oblasti panvy. Niektoré z týchto príznakov sú prejavom menších problémov, ktoré môžu byť liečené pomocou voľno predajných liekov, zatiaľ čo iné vyžadujú gynekologické vyšetrenie a primeranú liečbu. Pozrite sa na niektoré z najbežnejších pošvových problémov a na kritéria, ktoré Vám môžu pomôcť rozhodnúť sa, či je potrebné, aby ste sa objednali ku gynekológovi.

Zmenený výtok

Výtok je za normálnych okolností číry, biely, alebo bledo žltý, mazľavý, alebo lepivý a jeho množstvo sa mení v závislosti od faktorov akými sú štádium menštruačného cyklu, či ste tehotná, alebo máte pohlavný styk. Avšak ak zaznamenáte nejaké náhle, alebo výrazné zmeny ako sú zmena farby, konzistencie (napr. hustý výtok podobajúci sa hrudkovitému tvarohu je príznakom kvasinkovej infekcie) či množstva (i keď sa množstvo výtoku v období ovulácie, či sexuálneho vzrušenia zvyšuje, väčšie množstvo výtoku než obyčajne je možným príznakom vznikajúcej infekcie), mali by ste v takom prípade konzultovať svoje problémy s gynekológom.

Zápach

Aj keď je pravdou, že každá pošva má svoju unikátnu vôňu, akýkoľvek zápach, ktorý sa výrazne líši od bežného, by mal vzbudzovať podozrenie. Niektoré druhy zápachu sú charakteristické pre konkrétne typy infekcií – napríklad rybací zápach je charakteristický pre bakteriálnu vaginózu.

Svrbenie

Svrbenie môže byť príznakom infekcií ako sú bakteriálna vaginóza, alebo kvasinková infekcia, ale môže byť aj prejavom podráždenia či alergickej reakcie, spôsobenej napríklad prezervatívom, alebo pošvovým sprejom. V takom prípade prírodné upokojujúce prípravky môžu pomôcť zmierniť podráždenie a pomôcť pokožke zotaviť sa.

Pálenie

Podobne ako svrbenie, aj pálenie môže byť príznakom infekcie, ako aj ďalším príznakom podráždenia. V prípade, že po použití telového mlieka, alebo pošvového spreja pociťujete silné pálenie, pokúste sa čo najrýchlejšie vymyť všetky zostatky daného prípravku, aby ste minimalizovali podráždenie

Bolesť

Bolesť počas močenia môže byť dôsledkom zápalu močových ciest ako aj pošvovej infekcie. Bolesť počas pohlavného styku býva tiež príznakom pošvovej infekcie, alebo môže indikovať , že môžete mať endometriózu, najčastejšie je však nepríjemným následkom pošvovej suchosti. K nej väčšinou dochádza v období menopauzy, keď sú hladiny estrogénov nízke, čo má za následok stenčenie pošvovej sliznice a stien pošvy, zníženie elasticity pošvy a redukciu prirodzenej lubrikácie. Keď pošva nemá dostatočnú lubrikáciu, zasúvanie pohlavného údu do nej môže spôsobiť trenie a následné poškodenie tkaniva, čím vzniká bolesť, v horšom prípade môže dôjsť k vzniku infekcie. Ak trpíte pošvovou suchosťou, vyskúšajte používať prípravok na zvlhčenie pošvy, alebo lubrikant. Prípravok na zvlhčenie sa používa dennodenne, má dlhodobé účinky a zbaví vás bolesti a trenia, zatiaľ čo lubrikant sa používa bezprostredne pred pohlavným stykom a má krátkodobé účinky.


Pošvové problémy môžu mať rôzne príčiny, niektoré sú závažnejšie ako ostatné. Ak si všimnete niektoré z vyššie spomínaných príznakov, alebo iné nezvyčajné zmeny, mali by ste kontaktovať svojho gynekológa a prediskutovať s ním vhodnú liečbu.


"Pošvové problémy môžu mať rôzne príčiny, niektoré závažnejšie než ostatné."