Pošvové začervenanie

Ak ste niekedy uvažovali, ako vyzeráte tam dole, možno ste zobrali vreckové zrkadlo a pozreli sa na seba z iného uhla. Väčšina z nás to však pravdepodobne spraví, len ak máme dôvod myslieť si, že niečo nie je v poriadku. Ak máte problémy s pošvovým svrbením, podráždením a bolesťou, potom ste si pravdepodobne všimli, že Vaša vulva je červená a niekedy opuchnutá. To je bežne známe ako pošvové začervenanie. Medicínsky názvov pre pošvové začervenanie je vulvovaginitída, zápal tkaniva vulvy a pošvy. Okrem začervenania môže mať vulvovaginitída niekoľko ďalších príznakov a to neobvyklý výtok, nepríjemný zápach, svrbenie, podráždenie a pocit pálenia počas, alebo po pohlavnom styku, alebo počas močenia.


Čo spôsobuje pošvové začervenanie?

Zápal tkaniva, ktorý sa prejavuje ako začervenanie, môže byť spôsobený rôznymi faktormi, medzi najčastejšie patrí infekcia a to buď pošvová kvasinková infekcia, alebo bakteriálna vaginóza. Tieto problémy nie sú prenosné medzi partnermi, čiže nie je dôvod obmedzovať pohlavný styk, aj keď sexuálna aktivita môže byť pri výskyte pošvového začervenania nepríjemná. Ak je príčinou infekcie STD (sexuálne prenosné ochorenie), zvyčajne musia byť liečení obaja partneri.

Avšak príčinou pošvového začervenania nie je vždy len infekcia. Citlivé tkanivo vulvy a pošvy sa môže veľmi ľahko podráždiť, alebo alergicky reagovať na nejakú látku z prostredia, napríklad na parfumy, mydlá, alebo konzervačné látky. V skutočnosti prípravky ako parfumované vložky, alebo toaletný papier, silné čistiace prostriedky alebo šampóny atď., často obsahujú prísady, ktoré spôsobujú alergie, alebo podráždenie. Ďalším bežným dôvodom začervenania je fyzické podráždenie, ktoré môže vzniknúť pri športovaní, v teple, alebo pri nosení syntetickej spodnej bielizne.

Ako liečiť pošvové začervenanie

Prvým krokom v liečbe vulvovaginitídy je zbaviť sa príčiny zápalu. Konzultujte svoje problémy s gynekológom, aby ste túto príčinu našli. Ak je zápal spôsobený infekciou, väčšinou je predpísaná antibiotická, alebo antimykotická liečba. Používanie pošvových prebiotík súčasne ,alebo po liečbe antibiotikami, môže pomôcť obnoviť rovnováhu pošvovej flóry a minimalizovať šance na opakovaný vznik infekcie. Ak je však začervenanie spôsobené alergickou reakciou, alebo fyzickým podráždením, nie je vždy jednoduché identifikovať a zbaviť sa príčiny. V tomto prípade je pravdepodobne najlepšie vyhnúť sa všetkým možným príčinám a potom ich postupne jednu po druhej zavádzať naspäť do života. I keď je najlepšie zbaviť sa príčiny problému, rýchla úľava od príznakov vždy pomôže. Pohľadajte prípravky na upokojenie svrbenia, alebo spreje a gély s chladivým efektom, ktoré je možné kúpiť bez receptu. Uistite sa, že tieto prípravky sú určené na intímnu oblasť a že neobsahujú žiadne potenciálne alergény ani dráždivé látky.


Zápal tkaniva, ktorý sa prejavuje ako začervenanie, môže byť spôsobený rôznymi faktormi. Najčastejším je infekcia a to buď pošvová kvasinková infekcia, alebo bakteriálna vaginóza. "