Vedeli ste, že takmer každá žena má aspoň raz za život skúsenosť s pošvovými problémami? Ak práve zažívate pocity svrbenia, trápi Vás výtok či začervenanie, netrápte sa, nie ste sama.
Infekcie sú hlavnou príčinou pošvových problémov. Najčastejšími sú bakteriálna vaginóza a kvasinková infekcia, tiež známa ako kandidóza. Nie ste si istá, ktorá infekcia spôsobuje Vaše problémy, alebo by ste sa radi dozvedeli viac o liečbe? Čítajte ďalej.
K vzniku bakteriálnej vaginózy (BV) dochádza, keď je v pošve narušená prirodzená bakteriálna rovnováha. Normálne sú prevládajúcimi baktériami v pošve užitočné laktobacily. Ak však dôjde k rozvoju BV, začnú sa na úkor laktobacilov rozmnožovať nežiaduce baktérie.
Príznaky bakteriálnej vaginózy môžu zahŕňať:
Príčiny narušenia pošvovej flóry nie sú presne známe. Existujú však faktory , ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku bakteriálnej vaginózy, napr. sexuálna aktivita je jedným z nich.
Ak máte nechránený pohlavný styk, pH prostredia Vašej pošvy sa dočasne zvýši a to kvôli zásaditosti ejakulátu. To nie je bezpodmienečne škodlivé pre vašu pošvu, avšak zvýšenie pH pošvy môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku bakteriálnej vaginózy.
Liečba a prevencia:Najbežnejším spôsobom liečby bakteriálnej vaginózy je liečba antibiotikami. Tá býva síce efektívna, avšak má aj nežiadúce účinky a riziko vzniku rezistencie (odolnosti baktérii voči antibiotikám). Ďalej existujú aj prípravky na tzv. samoliečbu, ktoré sú rovnako vhodné na liečbu BV. Hľadajte prípravky, ktoré optimalizujú pošvovú flóru, tie nie len liečia BV, ale aj pomáhajú predchádzať takýmto problémom.
Kvasinková infekcia, tiež známa ako kandidóza je ďalšou častou príčinou vzniku pošvových problémov. Je spôsobená premnožením kvasiniek, väčšinou Candida albicans. Nie je úplne jasné ako a prečo kvasinková infekcia vzniká, ale nasledujúce faktory môžu mať vplyv na jej vznik:
Pošvová kvasinková infekcia môže spôsobovať problémy ako:
Ak chcete liečiť pošvovú kvasinkovú infekciu, existuje niekoľko spôsobov. Jedným z najbežnejších je anti-kvasinková liečba (antimykotiká). Antimykotiká môžu byť užívané orálne (ústne ako tabletky) , alebo vkladané priamo do pošvy. Pre väčšinu žien je táto liečba z krátkodobého hľadiska veľmi efektívna, avšak môže spôsobovať vedľajšie účinky ako nevoľnosť, bolesti hlavy či zvracanie. Navyše u väčšiny žien dochádza po niekoľkých mesiacoch k návratu infekcie.
Tiež existujú aj prípravky na tzv. samoliečbu, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Tieto prípravky vás zbavia príznakov infekcie a zároveň nespôsobujú žiadne vedľajšie účinky. Ak sa pre takýto druh prípravkov rozhodnete, vyberte si prípravky, ktoré majú prírodné zloženie a ochraňujú pošvovú flóru.