Pošvové infekcie sú spôsobené rôznymi faktormi. Jednou z častých príčin týchto infekcií je branie antibiotík. Naučte sa viac o tom, ako antibiotiká môžu narušiť rovnováhu pošvovej flóry a ako predchádzať pošvovým problémom, ktoré môžu vzniknúť po liečbe antibiotikami.
Antibiotiká sú skupinou liečiv, ktoré liečia infekciu a pomáhajú telu zbaviť sa choroby tým spôsobom, že zabíjajú baktérie, alebo zamedzujú ich rast. Tento typ liečiv je veľmi rozšírený a používaný na všetko, od bolesti hrdla až po infekcie orgánov. I keď sú antibiotiká veľmi efektívnymi a pomerne bezpečnými liekmi, nie sú selektívne – čo znamená, že neničia len baktérie, ktoré útočia na naše telo, ale zároveň redukujú aj počet dobrých baktérií, ktoré bežne žijú na našom tele a tiež v našom tele. Tieto dobré baktérie nespôsobujú problémy, ale sú práve dokonca zdraviu prospešné. Zabíjanie týchto baktérií je teda všeobecne dobre známym vedľajším a nechceným efektom antibiotickej liečby.
Zníženie počtu dobrých baktéri vytvára priestor pre rast zlých baktérii a kvasiniek. Preto je bežné, že väčšina žien trpí bakteriálnou vaginózou, alebo kvasinkovou infekciou bezprostredne, alebo krátko po liečbe antibiotikami. Ženy sa často snažia antibiotikami liečiť už existujúce pošvové infekcie, avšak po tom, čo je počiatočná infekcia vyliečená, začnú sa z dôvodu narušenia pošvovej flóry touto liečbou vynárať druhotné dôsledky, z ktorých vyplýva zvýšené riziko spätného návratu bakteriálnej vaginózy, alebo kvasinkovej infekcie, ktoré vyžadujú ďalšiu liečbu.
Ak chcete sami seba chrániť pred pošvovými infekciami, používajte prípravky obsahujúce prebiotiká. Prebiotiká podporujú rast dobrých baktérií, ktoré napomáhajú regenerácii pošvovej flóry. Takýmto spôsobom pomáhajú prebiotiká predchádzať pošvovým infekciám, ktoré sú spôsobené antibiotikami, alebo inými faktormi a môžu urýchliť regeneráciu aj v takom prípade, keď sa príznaky infekcie už objavili