Pošvová kvasinková infekcia (Vaginálna mykóza)

Mnohé pošvové problémy by mohli byť zhrnuté pod jedno pomenovanie, kvasinky, tiež známe ako pošvová kvasinková infekcia či kandidóza. Pošvová kvasinková infekcia je spôsobená Candidou albicans, mikroorganizmom, ktorý sa bežne nachádza na pokožke a na slizniciach. Avšak, keď dôjde k narušeniu pošvovej flóry (užívaním antibiotík, intenzívnymi výplachmi pošvy, vaginálnou suchosťou atď.), alebo kvôli iným vplyvom (napr. hormonálna nerovnováha), kandida sa môže rozrásť a začať spôsobovať problémy ako sú svrbenie, podráždenie, bolesť a výtok. Jedná sa o pošvovú kvasinkovú infekciu, ku ktorej sú niektoré ženy náchylnejšie a iné menej náchylné.

Príznaky pošvovej kvasinkovej infekcie (Vaginálna mykóza)

Hlavnými príznakmi pošvovej kvasinkovej infekcie sú:

  • pošvové svrbenie a podráždenie
  • nezvyčajný výtok, ktorý je biely a hustý, podobný tvarohu
  • začervenanie a bolestivosť
  • pošvová bolesť, hlavne počas a po pohlavnom styku

Je dôležité vedieť rozoznať kvasinkovú infekciu od bakteriálnej vaginózy. I keď tieto dve infekcie môžu mať podobné príznaky, liečba je odlišná.

Ako liečiť pošvovú kvasinkovú infekciu

V prevažnej väčšine prípadov nie sú kvasinky považované za infekciu ako takú, ale za nerovnováhu v pošvovej flóre, takže liečba často nie je aplikovaná na mužského partnera. Kandidóza môže byť ľahko liečená antimykotikami, aj keď táto liečba nezabráni opakovanému návratu infekcie. Prírodné prípravky sú na rozdiel od antibiotickej liečby považované za dlhodobejšie riešenie, pretože optimalizujú pošvovú flóru, pomáhajú bojovať proti kvasinkám a môžu byť používané ako prevencia. Infekcia môže niekedy spôsobovať bolestivosť a znepríjemňovať tak pohlavný styk. Ďalej sú známe prípravky, ktoré zabezpečujú úľavu od svrbenia a podráždenia v intímnej oblasti (spreje, krémy a gély), ale sami o sebe neliečia ich príčinu. Takéto prípravky môžu byť používané ako doplnok k základnej liečbe. Ak sa príznaky ani po určitom čase nezmiernia, poraďte sa so svojim gynekológom.

Ako predchádzať pošvovej kvasinkovej infekcii

Pošvové kvasinky sú často sa opakujúcou infekciou: niektoré ženy mávajú túto infekciu častejšie než iné, čo môže byť spôsobené ich hormonálnymi hladinami. Hormóny sú tiež zodpovedné za kvasinkové infekcie vyskytujúce sa častejšie v určitom čase menštruačného cyklu, ako aj počas tehotenstva, či dojčenia. Aby ste sa vyhli opakovaným problémom, ženy, ktoré majú väčšie sklony k pošvovým kvasinkovým infekciám by mali pravidelne používať pošvové gély, ktoré podporujú prirodzenú pošvovú flóru a predchádzajú rozšíreniu sa kvasiniek.


"Kandidóza môže byť ľahko liečená antimykotikami, aj keď liečba pomocou nich nezabráni opakovanému návratu infekcie."