Pošvová hygiena

Pošvová hygiena je jedným z faktorov v prevencii pošvového diskomfortu (pošvových problémov). Intímna oblasť má špecifickú mikrobiálnu flóru. Jej hlavnou súčasťou sú dobré baktérie (produkujúce kyselinu mliečnu), ktoré sú v rovnováhe s ostatnými baktériami. Mikroorganizmy žijúce v pošve sú citlivé na antibiotiká, mydlo a silné chemikálie. Správna pošvová hygiena chráni a podporuje dobré baktérie, a zároveň udržuje optimálne pošvové pH vhodné pre ich rast. Keďže pošvová hygiena je dôležitá, spísali sme pre Vás základné pravidlá, ktoré Vám pomôžu lepšie sa starať o vašu intímnu oblasť.


Umývanie pošvy

Pre dobrú pošvovú starostlivosť je vhodné a dostatočné umývať si intímnu oblasť raz denne vlažnou vodou, alebo jemnou penou, ktorá neobsahuje mydlo, parfumy či farbivá, a ktorá je špeciálne určená na intímnu oblasť. Viac neznamená vždy lepšie: umývanie sa častejšie ako raz za deň, či používanie mydla, alebo šampónov, môže narušiť rovnováhu pošvovej flóry. Ak nemáte k dispozícii žiadny vhodný prostriedok na umývanie intímnej oblasti, je lepšie použiť čistú vodu. Ak nie je možné sa osprchovať, alebo okúpať sa (kempovanie, dlhé cesty atď.), je odporúčané použiť intímne utierky, ktoré neobsahujú mydlo, telové mlieko, parfumy ,alebo silné a dráždivé chemické látky.

Prevencia a rady pre zdravie

Pošvová hygiena nie je len o umývaní. Existujú mnohé faktory, ktoré môžu zmeniť mikrobiálnu rovnováhu, ako sexuálna aktivita, nosenie syntetickej bielizne, či odstraňovanie chĺpkov v intímnej oblasti. Nie vždy je možné vyhnúť sa týmto faktorom, ale mali by sme o nich vedieť, aby ste pri nich mohli vždy dávať väčší pozor. Existujú rôzne spôsoby odstraňovania chĺpkov a ich vplyvy sú tiež odlišné. Čo však mnohé z nich majú spoločné je, že spôsobujú svrbenie a podráždenie v intímnej oblasti. Zastrihávanie je najmenej dráždivou metódou. Pokiaľ dôjde k podráždeniu, pomôcť môžu prípravky s upokojujúcimi a chladiacimi účinkami. Pohlavný styk môže zmeniť pH pošvy a následne viesť k nerovnováhe bakteriálnej flóry, preto je dobré si intímnu oblasť po sexe vždy umyť. Vyhnite sa noseniu syntetických nohavičiek, ale noste bavlnenú spodnú bielizeň, ktorá umožní pokožke dýchanie. Najlepšie je však spať bez akejkoľvek spodnej bielizne. Pri utieraní sa po toalete sa vždy utierajte odpredu dozadu, aby ste sa vyhli preneseniu črevných baktérií do pošvy. Počas menštruácie si často vymieňajte tampóny a hygienické vložky.

Dôsledne sa starajte o zdravie svojej pošvy

Buďte si vedomá, že Vaše hormóny majú silný vplyv na Vašu pošvovú flóru. Infekcie a problémy sa vyskytujú aj u žien, ktoré sa dobre starajú o svoju intímnu oblasť. Ak máte pocity bolesti, podráždenia či svrbenia, mali by ste navštíviť svojho gynekológa.


"Pošvová hygiena nie je len o umývaní. Existujú mnohé faktory, ktoré môžu zmeniť mikrobiálnu rovnováhu, ako sexuálna aktivita, nosenie syntetickej bielizne, či odstraňovanie chĺpkov v intímnej oblasti"