Môže sa zdať ťažké tomu uveriť, ale nové genetické štúdie odhalili, že zo 100 triliónov buniek vyskytujúcich sa v ľudskom tele, len približne 1/10 je v skutočnosti ľudských. Viac ako 90% z nich patrí mikroorganizmom – baktériám, vírusom a iným mikróbom. Niet divu, že je potom pre naše celkové zdravie dôležité udržať krehkú rovnováhu medzi mikróbmi žijúcimi v našom tele – a to isté platí pre pošvu.
Takmer každá žena má aspoň raz za život skúsenosť s bakteriálnou vaginózou, kvasinkovou infekciou, alebo močovou infekciou. Hlavnou príčinou častého výskytu pošvových problémov je nerovnováha v pošvovej flóre. Inými slovami, rovnováha je narušená buď znížením počtu dobrých baktérií, alebo kvôli premnoženiu „zlých“ baktérií a kvasinkových buniek. Zníženie počtu dobrých baktérií a premnoženie tých škodlivých je väčšinou navzájom prepojené. Keď k tomu dôjde, naše telo buď zvíťazí nad infekciou a vráti sa späť do zdravej rovnováhy, alebo bude potrebovať pomoc z vonka vo forme liekov, prípravkov obsahujúcich prebiotiká, alebo pomocou zmeny životného štýlu.
Zdravá pošva je husto osídlená „dobrými“ laktobacilovými baktériami. Tieto baktérie sú považované za strážcov vchodu do pošvy – produkovaním kyseliny mliečnej a peroxidu vodíka zamedzujú rastu potenciálne škodlivých baktérií, alebo kvasiniek a rovnako aj prichyteniu zlých baktérií na steny pošvy. Kyselina mliečna udržuje kyslé prostredie pošvy, zatiaľ čo hydrogén peroxid pomáha zabíjať zlé baktérie.
Existujú mnohé faktory, ktoré môžu narušiť krehkú rovnováhu vo vnútri pošvy – niektoré z nich zahŕňajú poškodenie tkaniva spôsobené pôrodom, zdravotnými problémami, stresom, určitým druhom liečby, tesným oblečením, alebo syntetickou spodnou bielizňou, nevhodnou hygienou, dráždiacimi látkami v krémoch, sprchovými mliekami a inými kozmetickými prípravkami, trením spôsobeným vnikajúcim pohlavným údom do pošvy, ak žena nie je dostatočne vzrušená počas pohlavného styku a pošva nie je dostatočne zvlhčená, hormonálnymi zmenami a iným.
Ak dôjde k narušeniu pošvovej flóry, ochranná úloha laktobacilov (dobrých baktérií) je oslabená. Kvôli zníženiu počtu laktobacilov je produkované menšie množstvo kyseliny mliečnej, výsledkom čoho je narušenie optimálneho pH pošvy a tým aj jej obranyschopnosti. Dôsledkom je tak premnoženie zlých baktérií.
Počas tehotenstva je množstvo a rôznorodosť pošvových laktobacilov často zredukovaná, čo predstavuje pre tehotné ženy väčšie riziko vzniku infekcie. Medzi príznaky spojené s nerovnováhou pošvovej flóry patria výtok, zápach, svrbenie, podráždenie, začervenanie, zdurenie, bolesť počas močenia, alebo pohlavného styku, pálenie, precitlivenosť a bolestivosť.
Rovnováha pošvovej flóry napomáha predchádzať bakteriálnym a kvasinkovým infekciám a je kľúčová pre dobré pošvové zdravie. Ak chcete znížiť riziko nerovnováhy pošvovej flóry, zaužívajte si dobré hygienické návyky a riaďte sa všeobecnými radami v starostlivosti o intímnu oblasť. Ďalej môžete používať prípravky obsahujúce prísady, ktoré podporujú rast dobrých baktérií, predchádzajú možným infekciám a napomáhajú obnove v prípade, že sa príznaky problémov už rozvinuli.