Podráždenie pošvy a opuchnuté pysky ohanbia

Podráždenie pošvy nie je len nepríjemné, ale často býva aj bolestivé, čo vplýva na kvalitu Vášho života. Opuchnuté pysky môžu spôsobovať nemožnosť uvoľniť sa, komfortne si sadnúť či bez problémov nosiť nohavice, kvôli treniu, ktoré vzniká. Tieto problémy sú často sprevádzané aj príznakmi ako pálenie či svrbenie pošvy. Opuchnutie sa môže rozšíriť a postihnúť ako vnútorné, tak vonkajšie pysky, alebo môže zasiahnuť len jednu časť vulvy.


Čo spôsobuje opuchnutie pyskov ohanbia?

Existuje veľa dôvodov, niektorými z nich sú:

  • Podráždenie alebo alergická reakcia. V tomto prípade je podráždenie najčastejšie spôsobené nejakým prípravkom, či už je to mydlo, pena do kúpeľa, krém, intímny deodorant a iné. Tieto prípravky často obsahujú chemikálie, ktoré dráždia citlivú pokožku intímnej oblasti a spôsobujú jej opuchnutie a bolesť. Takúto reakciu však môžete mať aj na prípravky, ktoré už používate niekoľko rokov.
  • Prejavil sa opuch po sexe? Môžete byť alergická na latex obsiahnutý v prezervatíve, lubrikant, alebo partnerov ejakulát. Opuch sa môže prejaviť aj kvôli odretiu, ak ste pri drsnejšom pohlavnom styku nepoužili lubrikant a prirodzená lubrikácia Vašej pošvy nie je dostatočná.
  • Mykotická infekcia (Mykóza). Opuchnuté pysky sú jedným z príznakov tejto infekcie. Mykózu je často možné rozoznať podľa sprievodného hustého, bieleho pošvového výtoku, ktorý sa podobá na cottage syr.
  • Bakteriálna vaginóza. Jej ďalšie príznaky často zahŕňajú riedky, sivasto-biely výtok so silným rybacím zápachom.
  • Tehotenstvo. Počas tehotenstva je tlak na reprodukčné orgány a ich krvné cievy zvýšený váhou bábätka. Tým pádom je znížená možnosť cirkulácie krvi, čo spôsobuje opuchnutie a bolesť v oblasti vulvy.
  • Pôrod. Počas pôrodu môže dôjsť k poškodeniu tkaniva pošvy, čo má neskôr ako následok opuchy a bolesť.

"Existuje veľa príčin spôsobujúcich opuchnutie pyskov ohanbia, niektorými z nich sú podráždenie, pohlavný styk a infekcie."


Ako sa vyhnúť opuchnutiu pyskov ohanbia?

Vyhnite sa používaniu prípravkov, ktoré obsahujú silné alergény, agresívne chemikálie, parfumy, alebo farbivá. Ak máte podráždenie po aplikácii konkrétneho prípravku, okamžite si pošvu dôkladne vypláchnite, aby ste odstránili zvyšok prípravku a minimalizovali jeho dopad. Potom môžete na postihnuté miesto naniesť napríklad prírodný upokojujúci prípravok, ktorý zmierni príznaky a urýchli uzdravenie. Vyberte si intímny hygienický prípravok, ktorý obsahuje len jemné, preferenčne prírodné prísady. Vyhnite sa hygienickým prípravkom a utierkam, ktoré obsahujú parfumy, zásadité mydlo, čistiace a konzervačné látky.

Ak máte problémy so suchosťou pošvy, použite počas pohlavného styku lubrikant, alebo denne aplikujte prípravok na zvlhčenie pošvového prostredia, čím dosiahnete dlhotrvajúcejšiu úľavu. Ak sa už podráždenie pošvy raz vyskytlo, vyhnite sa sexu, kým sa postihnutá oblasť nevylieči a príznaky úplne nevymiznú.

Ak máte mykotickú infekciu, alebo bakteriálnu vaginózu, asi budete chcieť navštíviť svojho gynekológa, aby Vám stanovil vhodnú liečbu. Môžete však použiť aj prípravky na prebiotickej báze, alebo prípravky na anti-adhezívnej báze, ktoré podporia množenie dobrých baktérií a pomôžu Vám opäť obnoviť rovnováhu flóry Vašej pošvy.

Vyhnite sa noseniu tesného oblečenia, hlavne pokiaľ podráždenie stále pretrváva. Uistite sa, že je Vaša spodná bielizeň vyrobená z prírodných materiálov (bavlna umožňuje pokožke dýchanie, zatiaľ čo syntetické materiály môžu podráždenie ešte zhoršiť). Vyskúšajte spanie bez spodnej bielizne, aby vaša pokožka mohla dýchať a cez noc mala možnosť sa zotaviť.

Ak zažívate problémy s opuchnutými pyskami ohanbia, vyskúšajte podráždenú oblasť schladiť (môžete skúsiť chladiace obklady, alebo ľadovú kúpeľ). Chlad zredukuje opuch a na určitý čas uľaví od bolesti.

Vyhnite sa potrebe škrabať si postihnutú oblasť. Škrabanie môže poškodiť tkanivo pokožky a problémy sa tým ešte zhoršia.

Ak opuch pretrváva dlhšie ako týždeň, rozhodne navštívte svojho gynekológa, ktorý Vám pomôže nájsť príčinu podráždenia.