Ovplyvňujú potraviny, ktoré jem, zdravie mojej pošvy?

Vyvážená strava je dôležitá pre Vaše zdravie po každej stránke. Aby Vaše telo správne fungovalo, potrebuje určité živiny. Zdravie pošvy môže byť ovplyvnené nevhodnou stravou a spôsobiť tak náchylnosť na problémy spojené s oslabenou imunitou. To čo jedávate, môže tiež ovplyvniť pH Vašej pošvy a jej prirodzenú vlhkosť, respektíve suchosť. Ak ste diabetička, alebo máte iné zdravotné problémy, ktoré bývajú ovplyvnené jedlom a pitím, ako obezita, či alergie na niektoré druhy jedla, je dôležité overiť si u svojho lekára, čo by ste mali zahrnúť respektíve vylúčiť zo svojho jedálničku.

Ktoré potraviny sú vhodné pre dobrý zdravotný stav mojej pošvy?

Vaše celkové zdravie vrátane správneho fungovania Vašej pošvy by malo byť podporované pestrou a vyváženou stravou. Základným pravidlom je nasledovať bežné rady, ktoré odporúčajú stravu bohatú na vlákninu, bielkoviny a živiny ako vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Je vhodné vyhnúť sa, alebo prísne obmedziť spracované, mastné, alebo sladené potraviny. Experti na nutričnú výživu odporúčajú stravovať sa „vo farbách dúhy“ čo znamená, že máte jesť potraviny rozličných farieb, napríklad od červenej papriky až po čučoriedky. Je to tak z dôvodu, že prirodzené sfarbenie potravín indikuje vysoký obsah určitých významných živín a jedením širokého spektra takýchto farieb, zásobujete svoje telo širokou škálou dôležitých vitamínov a minerálov, a zároveň udržujete svoju stravu zaujímavú a vyváženú. Zelenina, vrátane strukovín ako šošovica a fazuľa, obilniny a cereálie ako quinoa a ovos, orechy a semienka, sú dobré rastlinné zdroje vlákniny, bielkovín a dôležitých živín.

Niečo o cukre

Jedenie čerstvého ovocia poskytuje telu širokú škálu vitamínov a minerálov. Zároveň sa jedná o najlepší spôsob ako zahrnúť cukor do Vašej stravy. Spracované alebo konzervované ovocie a pitie sladených džúsov môže totiž nárazovo rapídne navyšovať hladinu cukru vo vašej krvi. Keď jete celé ovocie vrátane šupky (ak je to možné), vláknina a živiny napomáhajú pomalému uvoľňovaniu cukru do krvi, čo zabezpečí väčšiu stabilitu hladiny cukru vo Vašej krvi, respektíve zabráni náhlym nárastom a poklesom jeho úrovne. Niektorí gynekológovia tvrdia, že cukor môže podporovať kvasinkovú infekciu. Ak máte teda ku kvasinkovej infekcii sklony, bude pre Vás najlepšie, keď množstvo cukru vo vašej strave obmedzíte.

5 jedál, ktoré podporujú zdravie Vašej pošvy

Jogurt so živými alebo aktívnymi kultúrami obsahuje užitočné baktérie, ako napríklad laktobacili, ktoré prispievajú k udržovaniu zdravého, mierne kyslého pH pošvy.

Sója. Nie len že je dobrým zdrojom bielkovín a iných živín pre vegánov a vegetariánov, potraviny zo sóje ako tofu, edamame a tempeh obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú prirodzenú vlhkosť a správne fungovanie Vašej pošvy. Vyhnite sa ale sójovým výrobkom, ktoré napodobňujú mäsové potraviny ako sójové hamburgery, sójová slanina a iné. Tie bývajú väčšinou príliš veľakrát spracované, plus obsahujú veľa soli a iných nezdravých prísad.

Avokádo obsahuje veľa zdravých vitamínov a minerálov, ako vitamín E, ktoré napomáhajú v podpore prirodzenej vlhkosti a funkčnosti pošvy.

Mandle a iné orechy a semienka, ktoré sú bohaté na zinok, je taktiež vhodné zahrnúť do Vášho každodenného jedálničku. Zinok je minerál dôležitý pre tvorbu hormónov, pričom zároveň prispieva aj k silnej obranyschopnosti a imunite.

Jedlá, ktorým sa treba vyhnúť

Priveľa každého jedla škodí, dokonca aj ovocia. Snažte sa o stále obmieňanú, pestrú a vyváženú stravu. Pokúste sa vyhnúť veľakrát spracovaným pokrmom, ktoré obsahujú veľa soli, tuku a cukru; ďalej aj veľkej konzumácii alkoholu a kofeinu. Všeobecným pravidlom je, že jedlá, ktoré sú vhodné pre Vaše celkové zdravie, sú vhodné aj pre Vašu pošvu.

Pite veľa vody. Veľa žien nepije dostatok vody. Správna hydratácia je pri tom veľmi dôležitá pre zdravú funkčnosť pošvy. Alkohol telo dehydratuje a premieňa sa na cukor, takže si na to, čo konzumujete, dávajte pozor. Vymeňte radšej svoje druhé cappuccino alebo pohár vína za pohár vody alebo šálku bezkofeínového bylinkového čaju. Budete cítiť rozdiel.