Návšteva gynekológa

Návštevy gynekológa sú súčasťou ženského života. V produktívnom veku by mali ženy navštevovať svojho gynekológa tak často, ako je to potrebné (preventívna prehliadka raz za rok). Tehotné ženy by mali absolvovať počas tehotenstva viac gynekologických prehliadok. Ak sú pre Vás gynekologické vyšetrenia nepríjemné, alebo sa chystáte na svoju prvú návštevu, pozrite sa na zoznam vecí, ktoré môžete pri návšteve gynekológa očakávať.

Zdravotná história (anamnéza)

Najskôr Vám doktor, alebo sestrička položia niekoľko otázok, aby mohli zistiť Vašu zdravotnú históriu (anamnézu) tak presne, ako je to len možné. Budú tu zahrnuté otázky o Vašom celkovom zdravotnom stave, chronických ochoreniach a genetických predispozíciach, ako aj otázky ohľadom životného štýlu, či zlozvykoch, ako je fajčenie, alebo pitie alkoholu. Pravdepodobne sa spýtajú na Váš menštruačný cyklus, kedy ste dostali svoju prvú menštruáciu, aký pravidelný je Váš cyklus a či mávate pri menštruácii silné kŕče. Ďalej aj otázky, či ste niekedy trpeli pohlavne prenosnou chorobou, aké boli Vaše predošlé liečby a či užívate antikoncepciu. Nehanbite sa – všetky informácie, ktoré zdieľate so svojím gynekológom sú dôverné a dopomôžu k vytvoreniu presnejšieho obrazu o zdraví vašich reprodukčných orgánov. Ak máte nejaké otázky, práve vtedy je vhodný čas opýtať sa na ne.

Gynekologické vyšetrenie

Budete požiadané, aby ste si vyzliekli spodnú bielizeň, sadli si na vyšetrovacie kreslo, alebo stôl a položili nohy na držiaky, tak ,aby boli dostatočne roztiahnuté a umožňovali gynekológovi vyšetriť Vašu intímnu oblasť. Zhlboka dýchajte a snažte sa uvoľniť čo možno najviac – toto je veľmi dôležité. V takom prípade bude vyšetrenie len veľmi málo nepríjemné a malo by byť bezbolestné.

Vyšetrenie ako také pozostáva z vonkajšej vizuálnej prehliadky a vloženia vyšetrovacích gynekologických zrkadiel (kovový nástroj, ktorý otvorí pošvu a drží ju otvorenú počas prehliadky). Lekár vyšetrí pošvu, maternicu a vaječníky a môže následne odobrať výter z pošvy a z krčka maternice. Výtery môžu poskytovať detailný obraz o pošvovej flóre a o možných infekciách.

PAP test - cytológia

Vyšetrenie môže taktiež zahŕňať tzv. PAP test (cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice), ktorý môže odhaliť potenciálne pred-rakovinové a rakovinové zmeny krčka maternice. Lekár odoberie výter zo steny krčka maternice, ktorý je neskôr mikroskopicky skúmaný na akékoľvek abnormality.

STD testovanie

Všetky sexuálne aktívne ženy by mali byť pravidelne vyšetrované na STD (sexually transmitted diseases – pohlavne prenosné choroby) – niektoré z týchto testov vychádzajú z pošvového výteru, na iné sú potrebné krvné testy.

Na konci by vám mal gynekológ vysvetliť všetky výsledky testov, predpísať vhodnú liečbu a opísať jej priebeh, ako aj akékoľvek potrebné zmeny v životnom štýle (krátkodobé či trvalé). Ak máte nejaké otázky, alebo obavy, neváhajte sa opýtať. Váš gynekológ by mal byť slušný, trpezlivý a otvorený všetkým dotazom.


"Nadýchnite sa a uvoľnite sa najviac ako je to možné – najdôležitejšou vecou je uvoľniť sa. V takom prípade bude vyšetrenie len málo nepríjemné a malo by byť bezbolestné."