Multi- Gyn pre lekárov: Medicínske pozadie

Množstvo mikroorganizmov nachádzajúcich sa v našom, a na našom tele výrazne prevyšuje počet "našich vlastných" ľudských buniek. Nové štúdie ukazujú, že komunity mikroorganizmov sú veľmi individuálne, asi tak, ako otlačky prstov. Keďže sa starajú o niektoré veľmi dôležité funkcie v našom zažívacom trakte, či o okysľovanie kože a pošvy, nemôžeme bez nich žiť. V ideálnom stave žijeme s našimi mikroorganizmami v harmónii a rovnováha tohto ekosystému udržiava škodlivé baktérie pod kontrolou.

V pošve sú vplyvom užitočných baktérií - laktobacilov produkujúcich kyselinu mliečnu- udržiavané nechcené baktérie a ostatné mikroorganizmy ako napríklad plesne v úzadí ( ich množstvo neohrozuje zdravotný stav pošvy) Narušenie mikrobiálnej rovnováhy pošvy sa často prejavuje zmenou výtoku a príznakmi ako sú svrbenie, zápach či pálenie. Najznámejším je premnoženie anaerobných baktérií nazývané bakteriálna vaginóza (BV), ktorá je sprevádzaná rybacím zápachom spôsobeným amínmi, ktoré produkujú tieto baktérie. (Pinkster 1998).Vonkajšími faktormi, ktoré napomáhajú jej vzniku sú hygiena a pohlavný styk. Po pohlavnom styku sa pH pošvy výrazne zvýši a to z kyslého na jemne zásadité. (Tevi-Benissan 1997).Flóra typická pre BV (je pre ňu vhodné zvýšené pH pošvy) sa začne v takomto zásaditom prostredí rozrastať, dokonca veľmi výrazne, s vrcholom množenia sa až do 36 hodín po "zásaditom šoku" spermiami.

Zloženie pošvovej mikrofóry je veľmi dynamické a mení sa v reakcii na hormonálne výkyvy a externé faktory ako sú sexuálna aktivita a pošvová hygiena. V prípade narušenia rovnováhy je množstvo prospešných laktobacilov prevýšené škodlivými mikroorganizmami typickými pre BV, alebo kvasinkami. Takéto narušenie rovnováhy mikroflóry pošvového prostredia je často sprevádzané pošvovými problémami ( pošvovým diskomfortom) ako sú svrbenie, zápach, abnormálny výtok a bolesť. Bakteriálna vaginóza aj pošvová kandidóza bývajú štandardne liečené antimikrobiálnymi prípravkami, ktoré sú na predpis gynekológa. Avšak antibiotiká a antimykotiká majú veľký vplyv na zloženie mikrobiálnej flóry pošvy a narušujú aj pre pošvu prospešné mikroorganizmy. Navyše sú často len dočasným riešením, keďže aj pre liečenie BV Metronidazolom, ako aj liečenie kandidózy antimykotikami (napr Clotrimazol) platí, že veľmi často dochádza k recidívam - opakovaniu problémov. V posledných rokoch prichádzajú do popredia nové spôsoby, ktoré upravujú nerovnováhu pošvového prostredia. Tieto stratégie zahŕňajú používanie kyslých gélov, prebiotickú stimuláciu pošvových laktobacilov a anti-adhezívne metódy, ktoré zabraňujú škodlivým mikroorganizmom kolonizovať naše telo. Tieto anti-adhezívne prístupy, založené na prírodných produktoch sú inovatívnou a patentovanou bázou Multi-Gyn prípravkov a zároveň sú kombinované s ďalšími funkčnými zložkami ako sú skysľujúce a prebiotické prísady na prevenciu a liečbu pošvových problémov a infekcií.

Viac odborných informácií: