Môže fyzická námaha (cvičenie) spôsobiť bolesť pošvy?

Všetci vieme, že pohyb je dôležitý pre celkové zdravie človeka. Nie je potom iróniou, že fyzická námaha (cvičenie) môže spôsobiť nepríjemné pošvové problémy? Cvičenie vytvára podmienky, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pošvy a umožniť škodlivým mikróbom ich rozmnoženie. Ak Vás trápia problémy s bolesťou pošvy počas, alebo po fyzickej aktivite, nemajte obavy, pár jednoduchých zmien Vám dokáže pomôcť. Nedovoľte bolesti a podráždeniam pošvy znemožniť Vám návštevy posilňovne.

Aké sú najčastejšie príčiny bolesti pošvy spôsobené cvičením?

Mnoho z nás už dobre pozná problémy ako trenie, tlak a vlhkosť, ktoré fyzická námaha často spôsobuje. Často však zabúdame, že tieto problémy môžu ovplyvniť aj zdravie našej pošvy. Vo všeobecnosti sú bolesť v oblasti vulvy, začervenanie, opuch a svrbenie najčastejšími problémami spojenými s podráždením pošvy pri cvičení.

Tieto problémy bývajú často spojené s nosením obtiahnutého, nevhodného či syntetického športového oblečenia, ktoré zadržuje pot a vlhkosť, a môže spôsobiť bolesti pošvy z trenia či tlaku. Ak sa venujete aerobiku, behu, joge, bicyklovaniu či spinningu, nevhodné oblečenie tlačí a odiera Vašu vulvu. To tvorí trenie, ktoré môže poškodiť a podráždiť citlivú pokožku Vašej intímnej oblasti.

Možno ste si všimli nárast množstva pošvového výtoku počas a po cvičení. Je to normálny jav, obzvlášť ak ste typ človeka, ktorý sa veľa potí. Mnoho žien sa v oblasti genitálií (v intímnej oblasti) počas cvičenia nadmerne potí. Ak k tomu Vaše športové oblečenie nie je priedušné a neumožňuje pokožke dýchanie, udržuje tak vlhkosť, čo môže podráždenie pokožky ešte zhoršiť a vytvoriť tak skvelé podmienky pre pošvové bakteriálne infekcie.

Pošvové kvasinkové infekcie zbožňujú teplé, vlhké podmienky. Ak máte problémy so svrbením a k tomu hustý, biely výtok podobný cottage syru, pravdepodobne sa jedná o kvasinkovú infekciu. Iné bakteriálne infekcie ako BV (bakteriálna vaginóza) sú spojené so sivastým výtokom a nepríjemným rybacím zápachom. Ak sa u Vás tieto príznaky prejavia, rozhodne ich netreba nechať bez povšimnutia – jednoducho vyliečiteľné sú totižto aj za pomoci prípravkov na samostarostlivosť.

Len prostredníctvom niekoľkých jednoduchých zmien a dobrej hygieny pred a po cvičení, sa väčšine, ak nie všetkým spomínaným pošvovým problémom spojeným s fyzickou aktivitou môžete jednoducho vyhnúť.

Urobte tieto jednoduché zmeny a vyhnite sa pošvovej bolesti spôsobenej cvičením.

Noste vhodné športové oblečenie: Skontrolujte celý svoj šatník s vecami na cvičenie. Syntetické, obtiahnuté legíny alebo nohavice sú možno Vaše obľúbené, ale mnohé z nich nie sú vyrobené zo vzdušných materiálov a môžu spôsobiť trenie počas cvičenia. Voľnejšie oblečenie vyrobené z prírodných materiálov, ktoré odvádzajú vlhkosť a umožňujú potu vyparenie, je pre Vás rozhodne lepšou variantou. Zároveň sa pokúste vyhnúť tangám a noste radšej bavlnenú spodnú bielizeň. Ak však trváte na obtiahnutých nohaviciach – vyberte si aspoň také, ktoré sú vyrobené z mixu bavlny alebo iného vzdušného či prírodného materiálu.

Udržujte ju v čistote! Ak je to možné, sprchujte sa hneď po cvičení. Ak v posilňovni taká možnosť nie je, jemne poutierajte svoju pošvu a v neposlednom rade si skôr než pôjdete domov prepotené oblečenie a spodnú bielizeň prezlečte. Svoju pošvu udržujte v čistote za každých okolností.

Aplikujte ochranný krém alebo balzam: Jeho aplikácia môže pomôcť zabrániť popáleninám z trenia v intímnej oblasti. Púdre už viac odporúčané nie sú, v porovnaní s nimi sú viac účinné mastné krémy podobnej konzistencie ako vazelína. Aplikovať takéto prípravky je treba pred cvičením. Po ňom – obzvlášť ak ste cvičili na rotopede – aplikujte Multi-Gyn kompresy, ktoré poskytnú Vašej vonkajšej intímnej oblasti okamžitú chladivú úľavu.

Vyskúšajte niečo iné: Bicyklovanie vytvára tlak na vulvu – tak prečo to trošku nenakombinovať a neskúsiť aj iné aktivity, možno sa pri nich Vaše problémy zmiernia.

Neignorujte Vaše problémy: Niektoré druhy svrbenia či podráždenia po náročnom tréningu sú normálne. Ak však tieto problémy pretrvávajú, nečakajte kým samy odznejú. Možno totižto máte bakteriálnu infekciu.