Liečenie pošvovej suchosti

Mali ste už niekedy problémy s podráždením v intímnej oblasti? Alebo iné problémy ako svrbenie, pálenie (počas močenia), slabé krvácanie po pohlavnom styku, bolesť pri zasúvaní pohlavného údu do pošvy, pošvovú bolestivosť či zápal? Ak áno, je možné, že trpíte pošvovou suchosťou.

Toto ochorenie je bežným príznakom menopauzy, ale môže postihnúť ženy v každom veku. Ďalšími príčinami toho ochorenia bývajú hormonálne zmeny po pôrode, alebo počas dojčenia, počas liečby rakoviny, alebo užívania určitých liekov.

Suchosť môže byť spôsobená aj stresom a úzkosťou, nadmerným cvičením, alkoholom, kofeínom a cigaretami. I keď pošvová suchosť môže pripomínať len mierne podráždenie, môže zásadne ovplyvniť kvalitu Vášho života. Liečenie pošvovej suchosti je veľmi dôležité, nie len pre fyzickú pohodu ženy, ale aj pre jej emocionálny stav a zdravie vzťahu. Tu je niekoľko bežných spôsobov liečby, ktoré Vám môžu s týmto problémom pomôcť.


Liečba estrogénmi

Hlavnou príčinou vzniku pošvovej suchosti je pokles hladiny estrogénu, hormónu, ktorý zabezpečuje vlhkosť a pružnosť pošvy. Preto je veľa spôsobov liečby založených na kompenzácii zníženej prirodzenej hladiny estrogénu. Hormonálna terapia môže byť perorálna (užívanie tabletiek), hlavne v období menopauzy, oblastná (hormonálne náplasti), alebo vnútro pošvová.

Pošvová estrogénová liečba zahŕňa estrogénový krúžok, tablety a krém. Je však dôležité vedieť, že hormonálna liečba môže často spôsobovať veľmi nepríjemné, dokonca niekedy až nebezpečné vedľajšie nežiadúce účinky, ako napríklad zvýšené riziko mŕtvice a krvných zrazenín. Skôr než sa rozhodnete, pozhovárajte sa so svojim gynekológom a dajte šancu aj alternatívnej liečbe, ktorá je efektívna a aj bezpečná.


"Liečenie pošvovej suchosti je veľmi dôležité , nie len pre fyzickú pohodu ženy, ale aj pre jej emocionálny stav a zdravie vzťahu."


Liečba bez estrogénov

Okrem hormonálnej liečby sa môžete rozhodnúť vyskúšať pošvové zvlhčujúce prípravky, ktoré pri pravidelnom používaní udržia sliznice pošvy vlhké a elastické, čím Vás zbavia problémov s podráždením, pálením či bolestivosťou, ktoré nemusia súvisieť s pohlavným stykom.


Pokiaľ ženy nie sú dostatočne vzrušené, môžu mať problémy s pošvovou suchosťou a bolestivým pohlavným stykom – preto je predohra pred pohlavným stykom potrebná na to, aby ste predišli takýmto problémom. Lubrikanty znižujú trenie spôsobené zasúvaním pohlavného údu do pošvy a poskytujú dočasnú úľavu od bolesti počas pohlavného styku. Môžu byť na vodnej, silikónovej, alebo olejovej báze (pamätajte si však, že lubrikanty založené na olejovej báze by nemali byť používané s latexovými prezervatívmi, keďže často spôsobujú ich pretrhnutie a vystavujú Vás tak riziku nakazenia sa sexuálne prenosnými ochoreniami, alebo neplánovaného otehotnenia.)

Hlavný rozdiel medzi lubrikantmi a prípravkami na zvlhčenie je, že prípravky na zvlhčenie poskytujú dlhotrvajúci efekt, zatiaľ čo lubrikanty sú používané tesne pred pohlavným stykom a úľavu od bolesti a trenia poskytujú len dočasne.