Intímna hygiena – menej je viac

Možno ste už počuli, že zlá intímna hygiena dokáže spôsobiť viac škody ako hygiena žiadna. Môže to znieť prehnane, ale jedná sa o absolútne pravdivé tvrdenie. Zlé hygienické návyky sú pre Vaše zdravie škodlivé, preto je dobré poznať a používať niektoré základné princípy správnej intímnej hygieny.

Nie je ničím výnimočným, že si ženy samy poškodzujú svoje intímne zdravie len kvôli tomu, lebo si myslia, že pre správnu intímnu hygienu platí pravidlo „čím viac, tým lepšie“. Pozrite sa, prečo v prípade starostlivosti o intímne časti tela je menej viac.


Ochranný mechanizmus nášho tela

Ľudské telo sa samo prirodzene udržuje v rovnováhe. Celé naše telo je prepojené a vytvára tak veľmi komplexný mechanizmus, založený na presných a krehkých princípoch zachovávania rovnováhy, so zámerom efektívnej funkčnosti a udržovania zdravia. Z tohto dôvodu je pošva domovom miliónov baktérií, ktoré žijú vo vzájomnej rovnováhe a nespôsobujú žiadne problémy.

To však platí len vtedy, pokiaľ pomer dobrých a zlých baktérií nie je narušený. Len čo dôjde k zníženiu množstva dobrých baktérií, zlé baktérie sa začnú okamžite množiť. Ich premnoženie vedie k vzniku infekcií, takých ako je bakteriálna vaginóza, ktorá je spojená s nepríjemnými príznakmi. Medzi ne patrí abnormálny výtok, rybací zápach, pálenie, svrbenie a podráždenie. Aby sme zastavili šírenie infekcie, musíme daný proces zvrátiť - zredukovať počet zlých baktérií a podporiť množenie tých dobrých.


"Je dôležité uvedomiť si, že pokožka pokrývajúca intímnu oblasť je tenká a veľmi citlivá. Akákoľvek agresívna starostlivosť, ako prehnané čistenie, drhnutie, trenie, alebo používanie silných čistiacich prípravkov môže spôsobiť podráždenie a infekciu."


Čo sa týka ochrannej úlohy pokožky, je dôležité vedieť o štruktúre pokožky a spôsoboch, ktoré vedú k jej narušeniu. Jej povrch je pokrytý ochrannou vrstvou, ktorá je hlavným strážcom brány ochraňujúcim vnútro nášho tela pred podráždením a infekciami.

Ochranná bariéra však môže byť ľahko porušená agresívnymi čistiacimi látkami a obyčajným mydlom. Tieto látky zmývajú ochrannú vrstvu a zanechávajú pokožku nechránenú. Preto používanie nevhodného čistiaceho prípravku, alebo umývanie sa príliš často, môže spôsobiť spomínané poškodenie a vystaviť Vás tak riziku vzniku infekcie.


Čo „menej je viac“ presne znamená?

Je dôležité uvedomiť si, že pokožka pokrývajúca intímnu oblasť je tenká a veľmi citlivá. Akákoľvek agresívna starostlivosť, ako prehnané čistenie, drhnutie, trenie, alebo používanie silných čistiacich prípravkov môže spôsobiť podráždenie a infekciu. Umývajte sa raz za deň čistou vodou, alebo jemným, prírodným, intímnym prípravkom, ktorý neobsahuje žiadne parfumy, alebo iné potenciálne dráždivé látky. Vždy si intímnu oblasť dôkladne vysušte a to používaním mäkkej, čistej osušky – jemným prikladaním, nikdy nie šúchaním. Ak pociťujete potrebu umývať sa častejšie (hlavne počas menštruácie, po cvičení, alebo v prípade zvýšenej potivosti), môžete použiť neparfumované intímne utierky, alebo sa umyť čistou vodou.