Citlivosť pošvy

Akýkoľvek druh zvýšenej citlivosti a diskomfortu v pošvovej oblasti nám spôsobujú nepríjemné pocity a nervozitu s vedomím, že niečo tam dole nie je v poriadku. Pošvová citlivosť sa prejavuje ako bolesť, alebo precitlivenosť na dotyky v intímnej oblasti, hlavne počas pohlavného styku. Tieto príznaky môžu byť sprevádzané niekoľkými ďalšími problémami zahŕňajúcimi zmeny vo výtoku, svrbenie, pálenie, pichanie, začervenanie atď. Najbežnejšie príčiny zvýšenej citlivosti a bolesti sú podráždenie, infekcia, alebo suchosť. Liečba sa tak líši v závislosti od príčiny vzniku problémov.

  • Nerovnováha v pošvovej flóre. Pošva je pokrytá miliónmi dobrých mikróbov, ktoré vytvárajú pošvovú flóru. Ak však dôjde k narušeniu rovnováhy pošvovej flóry a množstvo dobrých baktérií sa zníži, kvasinky a škodlivé baktérie sa začnú nekontrolovateľne množiť a spôsobovať svrbenie a podráždenie. Ak sa nedokážete vyhnúť potrebe škrabania danej oblasti, môžete si pomerne ľahko poškodiť pokožku a spôsobiť ďalšie podráždenie a bolesť. Keď často trpíte kvasinkovými infekciami, vyskúšajte používať pošvové prípravky obsahujúce prebiotiká. Prebiotické pošvové gély podporujú rast dobrých baktérií a pomáhajú obnoviť rovnováhu pošvovej flóry.
  • Suchosť pošvy. Zasúvanie pohlavného údu do pošvy bez dostatočnej lubrikácie môže poškodiť steny pošvy a iné tkanivá v intímnej oblasti a spôsobiť tak zápal a bolesť. Suchosť býva často spôsobená hormonálnymi zmenami počas menopauzy, tehotenstva, dojčenia, alebo pri užívaní antikoncepčných tabletiek. Doprajte si dostatok času na predohru, aby tak bola stimulovaná prirodzená lubrikácia pošvy. Ak trpíte pošvovou suchosťou, vyskúšajte používanie pošvového prípravku na zvlhčenie, alebo lubrikantu. Prípravok na zvlhčenie Vám umožní zbaviť sa suchosti na niekoľko dní a môže byť používaný každodenne, zatiaľ čo lubrikanty sú určené na použitie tesne pred pohlavným stykom a poskytujú úľavu len na krátky čas.
  • Menopauza. Keď dôjde k zníženiu hladiny estrogénov, tkanivo pošvy stráca svoju hrúbku, elasticitu a prirodzenú lubrikáciu. Výsledkom sú tenké steny pošvy, ktoré pri zasúvaní pohlavného údu vytvárajú pocit brúsneho papiera a ľahko môže dôjsť k ich poškodeniu. Tento stav sa nazýva pošvová atrofia, následkom ktorej je väčšinou znížené libido(túžba po pohlavnom styku), keďže sex sa stáva nepríjemným a bolestivým. Rovnako ako pri pošvovej suchosti, vhodným riešením sú pošvové prípravky na zvlhčenie a lubrikanty.
  • Podráždenie. Prípravky, ktoré obsahujú agresívne chemikálie, silné čistiace látky, mydlo, parfumy, farbivá alebo konzervačné látky, môžu podráždiť intímnu oblasť a spôsobiť tak pichanie, bolestivosť, pálenie či bolesť. Vyhnite sa používaniu týchto druhov prípravkov, vyberajte si prípravky, ktoré sú špeciálne určené na používanie v intímnej oblasti. Tieto zahŕňajú intímne prípravky s prírodným zložením, ktoré obsahujú jemné čistiace látky a nenarušia hodnotu pH pošvy.
  • Niektoré pohlavne prenosné choroby (STD) tiež spôsobujú zvýšenú citlivosť a bolesť v oblasti panvy. Ak máte podozrenie na STD, jednoznačne Vám odporúčame navštíviť gynekológa.

Ak zažívate problémy s bolesťou a zvýšenou citlivosťou, vyskúšajte aplikovanie chladivých obkladov, ktoré zabezpečia rýchlu úľavu a zredukujú podráždenie. Pamätajte si, že ak sa chcete zbaviť bolesti a zvýšenej citlivosti, je potrebné zbaviť sa hlavnej príčiny ich vzniku. Ak však citlivosť pretrváva, navštívte Vášho gynekológa, ktorý Vás nastaví na vhodnú liečbu.