Bakteriálna vaginóza a tehotenstvo

Tehotenstvo je obdobím zmien a očakávaní. Naše telesné funkcie sa sústreďujú na starostlivosť o nový život v našom vnútri a pripravujú nás na pôrod, dojčenie a starostlivosť o dieťa. Aj keď to môže byť radostné, avšak ani zďaleka nie bezstarostné obdobie.


Rýchle zmeny, zahŕňajúce zmeny hladín hormónov, môžu viesť k rôznym problémom a bolesti. Okrem dopadu na nás, rôzne choroby a infekcie môžu mať vplyv aj na naše tehotenstvo, vývoj dieťaťa a pôrod. Napríklad bakteriálna vaginóza je v tehotenstve spojená s vážnejšími následkami a preto by mala byť liečená čo najskôr po jej objavení.


Čo je bakteriálna vaginóza?

Bakteriálna vaginóza je jedným z najbežnejších pošvových problémov. Ja spôsobená narušením mikrobiálnej flóry v pošve a môže mať jemné až silné príznaky, medzi ktoré patria biely alebo sivý vodnatý výtok, nepríjemný rybací zápach, podráždenie a bolesť v pošvovej oblasti. Aj keď sú tieto príznaky nepríjemné, nie sú životu nebezpečné a vo väčšine prípadov sú ľahko liečiteľné antibiotikami, alebo prírodnými prípravkami, ktoré obnovujú rovnováhu pošvovej flóry. Avšak počas tehotenstva môže mať bakteriálna vaginóza závažnejšie následky, vrátane rizika predčasného pôrodu. Z tohto dôvodu by mali tehotné ženy pri podozrení na bakteriálnu vaginózu okamžite navštíviť svojho gynekológa.


"Bakteriálna vaginóza je v tehotenstve spojená so závažnejšími následkami a preto by mala byť liečená okamžite po jej objavení."


Ako liečiť bakteriálnu vaginózu počas tehotenstva?

Užívanie liekov počas tehotenstva je veľmi obmedzené a malo by byť vždy konzultované s gynekológom. Niekedy lieky nemôžu byť použité kvôli potenciálnemu riziku pre bábätko, ale väčšinou nebudú odporúčané z dôvodu nedostatku dôkazov o tom, že neexistuje žiadne riziko ich použitia počas tehotenstva

Bakteriálna vaginóza môže byť liečená antibiotikami ako je metronidazol, ktorému je však lepšie sa počas tehotenstva vyhnúť. Alternatívou sú prírodné prípravky, ktoré obnovujú pH pošvy a umožňujú dobrým baktériám prinavrátiť rovnováhu pošvovej flóry. Niektoré z týchto prípravkov môžu byť používané aj počas tehotenstva, ale keďže každá žena a každé tehotenstvo sú iné, terapia by mala byť vždy konzultovaná s gynekológom.