Anatómia pošvy

Pošva je elastický, svalový organ, ktorý spája maternicu s vonkajšími reprodukčnými orgánmi. Je dôležité vedieť, že vzhľad našej intímnej oblasti je veľmi individuálny – ženské pohlavné orgány (genitálie) sa môžu líšiť tvarom, veľkosťou, farbou, štruktúrou a celkovým vzhľadom. Naučte sa viac o anatómii pošvy, aby ste lepšie pochopili ako táto fascinujúca časť ženského tela funguje.

Vonkajšia intímna oblasť

Pošva je spojená s vulvou, ktorú tvoria vonkajšie a vnútorné pysky ohanbia, klitoris a vstupy do pošvy a močovej rúry. Ľudia si niekedy pletú vulvu s pošvou – najľahší spôsob ako ich rozlíšiť je, že vulvu môžeme vidieť pri pozorovaní svojej intímnej oblasti pomocou zrkadla. Pošva sa nachádza vo vnútri tela a jediný spôsob ako ju možno pozorovať je pomocou spekula (gynekologické zrkadielko), ktoré gynekológ používa počas gynekologickej prehliadky, alebo pri stere z krčka maternice.


Vstup do pošvy je krytý dvomi pármi pyskov ohanbia – veľkými a malými. Jedná sa o vonkajšie pery vulvy, ktoré chránia pošvu pred infekciami a poskytujú stimuláciu počas pohlavného styku. Sú veľmi citlivé. Pod pyskami ohanbia sa ukrýva klitoris. Toto citlivé tkanivo o veľkosti hrášku je pravdepodobne najcitlivejšou časťou ženského tela. Stimulácia klitorisu spôsobuje vzrušenie a môže viesť k orgazmu, čo robí klitoris veľmi dôležitým orgánom pre sexuálne potešenie. Počas vzrušenia sa môže váš klitoris (a pysky ohanbia) zväčšiť kvôli zvýšenej cirkulácii krvi v genitálnej oblasti, čo je úplne normálne.

Vstup domočovej rúry sa nachádza priamo pod klitorisom. Moč vychádzajúci z mechúra ide cez močovú rúru a dostáva sa von týmto otvorom. Otvor samotný je uzatvorený okrúhlym svalom, ktorý umožňuje udržať moč, kým sa dostaneme na toaletu. Niekedy sa tento sval môže oslabiť, čo vedie k močovej inkontinencii.


"Je veľmi dôležité si zapamätať, že vzhľad našej intímnej oblasti je veľmi individuálny – ženské pohlavné orgány ôžu u každej ženy líšiť tvarom, veľkosťou, farbou, štruktúrou a celkovým vzhľadom."


Pošva

Vstup do pošvy sa nachádza pod močovou rúrou. Je to miesto v ktorom menštruačná krv opúšťa telo a kde sú vkladané tampóny, pošvové čípky, a kde sa aplikujú lubrikanty. Počas pohlavného styku je to miesto, v ktorom penis preniká do pošvy. Vnútro pošvy je pokryté citlivým tkanivom, ktoré sa líši štruktúrou a vlhkosťou v závislosti od špecifických faktorov, ako sú sexuálne vzrušenie, tehotenstvo, choroba, dojčenie, menštruácia a menopauza. Toto tkanivo obsahuje veľa žliaz, ktoré vylučujú pošvovú tekutinu či pošvový výtok, ktorý je dôležitý na zvlhčovanie a ochranu pred infekciami. Pošva má výbornú elasticitu a dokáže sa roztiahnuť dostatočne na to, aby sa z nej stal pôrodný kanál pre dieťa vychádzajúce z maternice, tiež známej ako lono.

Blízko pošvového otvoru sa nachádza tenká membrána nazývaná hymen. K pretrhnutiu tejto membrány dochádza najčastejšie počas prvého pohlavného styku, čo môže jemné krvácanie. Môže však byť pretrhnutá aj pri cvičení, športe a vnútornej prehliadke.

Pošva a ostatné reprodukčné orgány sú na svojom mieste držané svalmi panvového dna. Tieto svaly zabraňujú vypadnutiu týchto orgánov a inkontinencii (nedobrovoľný únik moču). Spevnené môžu byť pomocou cvičení panvového dna, známych ako Kegelove cviky.

Opačný koniec pošvy je spojený s krčkom maternice. Kŕčok maternice má veľmi malý otvor, ktorý zamedzuje vstupu všetkému, čo by do maternice nemalo vniknúť. Počas pôrodu sa kŕčok enormne rozťahuje, čo umožňuje bábätku prejsť z maternice cez pošvu až von.