Ako sa starať o pošvu počas leta

V letnom období je Vaša pošva zraniteľnejšia ako inokedy – teplo, pot, cestovanie, plávanie sú len niektorými z mnohých faktorov, ktoré môžu spôsobovať pošvové problémy. Tu je niekoľko rád, ako sa správne starať o pošvu počas leta.

  • Ak trávite väčšinu času v práci sedením za stolom, dlho za prácou cestujete, alebo plánujete dlhšiu cestu, majte na pamäti, že niekoľkohodinové sedenie na mieste nespôsobuje len bolesti chrbta a ramien, ale zvyšuje aj riziko vzniku pošvovej kvasinkovej infekcie. Počas sedenia v jednej polohe sa naša intímna oblasť zahrieva, prístup vzduchu je redukovaný a zvyšuje sa vlhkosť. Vlhké, teplé miesta s nedostatočným prístupom vzduchu predstavujú ideálne podmienky pre šírenie mikróbov a vznik infekcií.
  • Nosenie obtiahnutých nohavíc a tesných šortiek počas horúcich mesiacov len zväčšuje už aj tak nepriaznivý vplyv tesného oblečenia. Trenie, teplo a vlhkosť môžu spôsobovať dráždenie a zvyšovať riziko vzniku kvasinkových infekcií. Zároveň je tento efekt posilnený ešte aj zvýšeným vylučovaním potu, ktorý je v tesnom kontakte s pokožkou. Ak sa však neviete vzdať svojho obľúbeného oblečenia, vyskúšajte ho aspoň nenosiť každý deň. Vyberte si oblečenie a spodnú bielizeň vyrobenú z prírodných materiálov, ktoré sú vzdušné a pokožka tak môže dýchať.
  • Cez leto sa depilujeme a holíme častejšie ako počas zimných mesiacov a niekedy, v snahe o dosiahnutie dokonale hladkej pokožky zachádzame priďaleko. To sa môže prejaviť vznikom podráždenia a svrbenia. Aby sme tomu predišli, je vhodné holiť sa nie častejšie ako každý druhý deň, čo umožní pokožke zotaviť sa. Pred zákrokom pokožku hydratujte a následne po depilácii aplikujte prírodné ukľudňujúce prípravky.
  • Leto je obdobím roka, kedy ženy v oblasti sexu začínajú pociťovať dobrodružnejšie chúťky. Vždy je ale potrebné používať ochranu (prezervatív) na zabezpečenie prevencie pred infekciou a pohlavne prenosnými chorobami. Nezabúdajte ani na lubrikáciu. Pošvová vlhkosť je pre bezbolestný a komfortný pohlavný styk nevyhnutná, preto ak mávate problémy s prirodzeným zvlhčením, je vhodné používať prípravky, ktoré vám s tým pomôžu. Lubrikanty Vám umožnia pôžitok z pohlavného styku bez bolesti. Ak ale hľadáte niečo s dlhotrvajúcejším účinkom, hlavne v prípade, že pociťujete trenie aj počas cvičenia či počas chôdze, vyskúšajte pošvový zvlhčujúci prípravok, ktorý môže byť aplikovaný denne a má dlhotrvajúce účinky.
  • Idete na dovolenku a snažíte sa ušetriť nejaké to miesto v kufri? Možno sa rozhodnete vynechať niektoré kozmetické prípravky, ktoré zaberajú zbytočne veľa miesta. Avšak vyradenie intímneho umývacieho gélu a jeho nahradenie bežným mydlom, alebo penou do kúpeľa Vám môže spôsobiť nemalé problémy. Nevhodný umývací prípravok môže pomerne ľahko poškodiť povrchovú vrstvu citlivej intímnej pokožky, narušiť pH hodnotu a spôsobiť podráždenie. Jednoducho použite vodu, alebo si pribaľte prírodné prípravky, ktoré obsahujú jemné čistiace ingrediencie a majú pH hodnotu vhodnú na použitie v intímnej oblasti.
  • Počas cestovania nosievajte so sebou balíček jemných vlhčených utierok na intímnu hygienu, ktoré sú v ideálnom prípade aj bio-rozložiteľné – umožnia Vám udržať si čistotu a pocit sviežosti kdekoľvek sa nachádzate, dokonca aj v prípadoch, keď nie je k dispozícii žiadna sprcha.