Ako liečiť kandidózu

Jedným z najbežnejších pošvových problémov sú pošvové kvasinky, tiež známe ako kvasinková infekcia či pošvová kandidóza. Príznaky kandidózy zahŕňajú hustý biely výtok, ktorý je bežne prirovnávaný k tvarohu, silné začervenanie a svrbenie v oblasti pošvy a vulvy. Škrabanie však môže spôsobiť ďalšie podráždenie a bolesť a viesť k pocitom pálenia počas močenia, alebo pohlavného styku. Ak máte problémy s niektorým zo spomínaných príznakov, na potvrdenie diagnózy je dôležité kontaktovať Vášho gynekológa, ktorý Vám poradí ako infekciu liečiť.

Môžem si pošvovú kandidózu vyliečiť sama?

Lieky a prípravky na liečbu kandidózy sú často voľno predajné. Tu patria antimykotické krémy a tabletková antimykotická liečba, probiotiká, prebiotiká a iné prípravky. To znamená, že pri správnej samo-diagnóze, by ste mali byť schopná vyliečiť si kvasinkovú infekciu bez návštevy gynekológa. Avšak typické príznaky pošvovej kvasinkovej infekcie môžu byť niekedy spôsobené niečím iným (pošvová suchosť, bakteriálna infekcia), alebo skrývať v pozadí STD (pohlavne prenosné ochorenie) s oveľa vážnejšími následkami. Preto je veľmi dôležité pred začiatkom akejkoľvek terapie konzultovať Vaše problémy s gynekológom a ochrániť tak seba a svojho partnera pred ďalšími problémami. Kvasinková infekcia nie je bežne medzi partnermi prenosná, avšak STD áno.

Čo môžem robiť, aby som sa zbavila príznakov kandidózy?

Pre inak zdravú ženu nie je pošvová kandidóza život ohrozujúcim ochorením, ale nepretržité svrbenie a podráždenie môže vážne narušiť kvalitu Vášho sexuálneho života, rovnako ako môže znepríjemniť aj chodenie na toaletu, sedenie dlhší čas na jednom mieste, alebo nosenie obtiahnutých vecí. Hneď ako gynekológ stanoví Vašu diagnózu a začnete s liečbou pošvovej kandidózy, môžete sa pokúsiť zmierniť jej nepríjemné príznaky. Chladiace prírodné gély a spreje môžu poskytnúť okamžitú úľavu od svrbenia a podráždenia, zatiaľ čo používanie pošvových prebiotík podporí samotnú lekárom predpísanú liečbu. Rovnako je dôležité aj dodržiavanie pravidelnej pošvovej hygieny umývaním sa vlažnou vodou, alebo jemným intímnym výplachom bez mydla, vyhýbanie sa parfumovaným hygienickým vložkám a toaletnému papieru a kedykoľvek je to možné, tak spanie bez nohavičiek.


"Lieky a prípravky na liečbu pošvovej kandidózy sú často voľno predajné. Tu patria antimykotické krémy a tabletková antimykotická liečba, probiotiká, prebiotiká a iné prípravky."