Ako liečiť bakteriálnu vaginózu

Bakteriálna vaginóza alebo BV je jednou z príčin pošvového výtoku a zápachu, ktoré nútia ženy vyhľadať lekársku pomoc. K jej vzniku dochádza kvôli nerovnováhe pošvovej flóry, ktorá má za následok premnoženie „zlých“ baktérií. Okrem nepríjemných príznakov môže BV, v prípade, že nie je liečená, zvyšovať aj riziko nakazenia sa STD (pohlavne prenosnými ochoreniami) ako HIV či herpes. Počas tehotenstva zvyšuje riziko potratu či predčasného pôrodu a navyše ženy trpiace na BV sú náchylnejšie na infekcie po zákrokoch v oblasti panvy ako sú cisársky rez, alebo odstránenie maternice (hysterektómia). To je len niekoľko dôvodov, prečo je dôležité správne a včas liečiť bakteriálnu vaginózu, skôr, ako sa objavia vážnejšie komplikácie.


Ako je BV diagnostikovaná

Je samozrejme, že ak si všimnete zmeny vo výtoku, zápach podobný rybaciemu, svrbenie, pálenie či iné pošvové nepríjemnosti, mali by ste, v prípade ich pretrvávania, navštíviť svojho gynekológa. Nehanbite sa – čím viac informácii svojmu gynekológovi poskytnete, tým jednoduchšie bude pre neho správne stanovenie diagnózy.

Gynekológ Vás gynekologicky vyšetrí. Pri vyšetrení vizuálne preskúma pošvu a krček maternice. Možno Vám zoberie aj ster zo sliznice steny pošvy na mikroskopické vyšetrenie príznakov možnej infekcie. Tento postup nie je bolestivý, aj keď môže byť mierne nepríjemný, preto sa pokúste zhlboka dýchať a čo možno najviac uvoľniť.

Ďalší test, ktorý Vám lekár môže spraviť sa nazýva „amínový test“ – kvapka hydroxidu draselného sa zmieša so vzorkou výtoku. V prípade prítomnosti bakteriálnej infekcie, dochádza k uvoľneniu rybacieho zápachu a potvrdeniu diagnózy. Ďalším znakom potvrdzujúcim diagnózu je pH hodnota pošvy, ktorá je vyššia ako 4,5.


"Antibiotiká sú najbežnejšou liečbou, no môžu narušiť prospešnú pošvovú flóru a spôsobovať opakované problémy."


Liečba bakteriálnej vaginózy

Okolo 30% infekcií sa vylieči samo vďaka obranyschopnosti nášho tela. Avšak, ak sa problémy spomínané vyššie nevytratia do niekoľkých dní, je potrebná vhodná liečba a to obzvlášť počas tehotenstva. I keď existujú aj neantibiotické spôsoby liečby, Váš lekár Vám s najväčšou pravdepodobnosťou na liečbu BV predpíše antibiotiká.

Medzi najbežnejšie antibiotiká patria:

  • Metronidazol* tablety alebo pošvový gél
  • Clindamycin** tablety, pošvový krém alebo čípky
  • Tinidazol* tablety

*Aby ste predišli nevoľnosti a bolestiam v oblasti brucha, je nutné počas liečby antibiotikami a aj 24 hodín po užití poslednej tabletky, vyhnúť sa pitiu alkoholu.

**Clindamycin krém a pošvové čípky môžu oslabiť latexové prezervatívy a pošvové antikoncepčné diafragmy až do 5 dní po použití.

Okrem spomínaných vedľajších účinkov môžu antibiotiká narušiť užitočnú pošvovú flóru, čo často vedie ku kvasinkovým infekciám, alebo návratu BV infekcie. Podporujte svoju užitočnú pošvovú flóru (laktobacily) počas, alebo po ukončení antibiotickej liečby, používaním prebiotík (nie probiotík), ktoré stimulujú rast dobrých baktérií a udržujú pošvu zdravú a v rovnováhe.

Alternatívou k antibiotikám je používanie prírodných prípravkov, ktoré obnovujú pH pošvy, majú minimálne až žiadne vedľajšie účinky a umožňujú dobrým baktériám prinavracať rovnováhu flóre pošvového prostredia.