Akej farby je Váš výtok?

Výtok je dôležitým faktorom v celkovom pošvovom zdraví. Žľazy vo vnútri pošvy a krčku maternice produkujú tekutinu, ktorá hrá v ženskom reprodukčnom systéme niekoľko úloh: vyplavuje drobný odpad, mŕtve bunky a mikroorganizmy, pomáha v prevencii a v boji s infekciami a zvlhčuje pošvu.

Množstvo, konzistencia, zápach a farba výtoku sú veľmi individuálne a môžu sa počas celého menštruačného cyklu meniť, rovnako ako aj počas dojčenia, tehotenstva, alebo sexuálneho vzrušenia. Spoznávaním Vášho tela sa naučíte rozoznávať normálne a akceptovateľné vlastnosti výtoku, ktoré nie sú žiadnym dôvodom na paniku. Môžete si napríklad všimnúť jemnú zmenu zápachu počas tehotenstva, alebo zvýšené množstvo výtoku počas ovulácie.Na druhej strane nezvyčajná zmena farby, konzistencie, množstva či zápachu môže indikovať rozvoj infekcie – hlavne ak je spojená aj s ďalšími príznakmi, ako svrbenie, pálenie, či bolesť.


Porozumejte svojmu výtoku

Zmeny vzhľadu výtoku môžu indikovať, že je čas poradiť sa s gynekológom – pozrite sa na tabuľku dole a naučte sa rozoznávať jeho najcharakteristickejšie zmeny a ich príčiny.


"Množstvo, konzistencia, zápach a farba výtoku sú veľmi individuálne a môžu sa počas celého menštruačného cyklu meniť, rovnako ako aj počas dojčenia, tehotenstva, alebo sexuálneho vzrušenia."


Farba výtoku Konzistencia Ďalšie príznaky Možné príčiny
Číry, biely alebo belavý, bledo-žltý Riedky alebo hustý, lepivý, pružný Žiadne ďalšie príznaky Normálny výtok
Biely Hustý a tvarohový (ako tvaroh) Zdurená vulva, bolesť hlavne počas pohlavného styku, svrbenie, pálenie, biele zbytky, ktoré nie je možné zmyť Kvasinková infekcia
Biely, sivý alebo žltý Hustý alebo riedky Rybací zápach, svrbenie, pálenie, zdurená vulva, začervenanie a podráždenie Bakteriálna vaginóza
Žltý alebo vločkatý Môže byť rôznej konzistencie Bolesť v panvovej oblasti, pošvové krvácanie alebo špinenie medzi menštruáciami, močová inkontinencia Gonorrhea
Žltý alebo zelenkastý Bublinkový, penový Silný zápach, svrbenie, bolesť počas močenia Trichomoniáza
Hnedý alebo so stopami krvi Môže byť rôznej konzistencie Bolesť v panvovej oblasti, pošvové krvácanie alebo špinenie medzi menštruáciami Nepravidelné menštruácie. Hnedkastý výtok sa môže objaviť na začiatku menštruácie alebo na jej konci.
Ružový Môže byť rôznej konzistencie Žiadne iné príznaky Ak ste nedávno rodili, toto je pravdepodobne odchádzanie stielky maternice – bežná popôrodná záležitosť

Ak ste si u seba všimli nejaké hore spomínané zmeny výtoku, ktoré sú netypické a abnormálne, poprípade iné nezvyčajné príznaky, čím skôr kontaktujte svojho gynekológa.